Egyptský generální prokurátor v pondělí nařídil, aby byl v souvislosti s vyšetřováním víkendové krádeže cenného van Goghova obrazu z káhirského muzea na čtyři dny zadržen šéf odboru výtvarného umění ministra kultury Muhsín Šaalan. Zadrženi byli rovněž tři bezpečnostní strážci a další činitel z muzea. Všichni jsou obviněni z "nedbalosti a selhání při plnění pracovních povinností," oznámila agentura MENA. Devíti činitelům ministerstva kultury generální prokurátor zakázal během vyšetřování opustit Egypt.

Obraz nizozemského malíře Vincenta van Gogha známý pod dvěma názvy Vlčí máky a Váza s květinami byl v sobotu ukraden z muzea Mahmúda Chalíla v Káhiře. Ministr kultury Farúk Husní ještě téhož dne oznámil, že se odcizené dílo našlo u dvojice Italů, kteří s ním chtěli z káhirského letiště vycestovat ze země. Zakrátko ale své prohlášení dementoval s tím, že byl mylně informován podřízenými.

V pondělí Farúk podle agentury AFP potvrdil, že je malba s odhadovanou hodnotou 50 milionů dolarů stále nezvěstná. Zdůraznil, že egyptská policie je v pohotovosti na hranicích i na letištích a ujistil, že "zloděj nebude moci obraz prodat". O krádeži byl podle Farúka prostřednictvím ministerstva vnitra informován Interpol.

Van Goghův obraz byl vyříznut a vyňat z rámu v sobotu krátce po otevření muzea. Vyšetřování hned na začátku vyneslo na světlo "do nebe volající nedostatky" v bezpečnostním zajištění muzea, napsal egyptský list Al-Ahrám. V muzeu Mahmúda Chalíla totiž nefungovalo ani jedno z poplašných čidel a jen sedm ze 43 bezpečnostních kamer. Podle téhož listu byl poplašný systém v muzeu porouchaný už od prosince 2006.

"Kdybychom to věděli, muzeum bychom zavřeli," prohlásil v pondělí ministr Husní. Vyzval prý proto šéfa správy egyptských památek Zahího Haváse, aby nařídil policejní revizi poplašných systémů ve všech egyptských muzeích.