Betonová ucpávka poškozeného vrtu v Mexickém zálivu byla dokončena, ale potvrdit definitivní uzavření vrtu musí ještě jeden test. Sdělili to v sobotu odborníci britské petrochemické společnosti BP, která vrt provozovala.

Panuje přesvědčení, že test tlaku prokáže trvalou pevnost ucpávky a bude možné prohlásil vrt za "mrtvý", řekl Rich Robson z týmu zajišťujícího operaci. Dodal, že do vrtu bylo použito na 11.800 litrů betonu.

Robson upřesnil, že rozhodující test začne kolem 23:00 místního času (neděle 6:00 SELČ) a potrvá asi půl hodiny. Inženýři vyvinou na cementovou ucpávku tlak 6800 kilogramů a kolem půlnoci místního času (7:00 SELČ) budou vědět, zda utěsnění v hloubce 4000 metrů pod mořským dnem vydrží trvale.

Úspěšné uzavření vrtu bude znamenat definitivní tečku za nejhorší civilní ropnou havárií v dějinách. Od dubna do července vyteklo do moře na 800 milionů litrů ropy. Únik suroviny se podařilo zastavit až 15. července, kdy BP poškozený vrt přikryla provizorním poklopem. Kryt ale fungoval pouze jako dočasné řešení.

Katastrofa, jejíž přesné příčiny se teprve vyšetřují, začala 20. dubna výbuchem ropné plošiny Deepwater Horizon, kterou BP provozovala. Při explozi zahynulo 11 pracovníků plošiny, která se dva dny nato potopila. Z prasklého vrtu Macondo, na který byla napojena, pak začala unikat ropa.

Surovina zasáhla americké pobřeží od Floridy po Texas. Ropa způsobila značné ekologické škody, s nimiž se budou USA potýkat ještě roky, a podle pozorovatelů se stále v malé míře vyplavuje na břeh. Postiženy byly i ekonomické aktivity v oblasti.

Související