Ve Spojených státech se rozhořela slovní bitva o to, kdo nese hlavní díl zodpovědnosti za ropnou skvrnu v Mexickém zálivu. Nejde přitom jen o to, kdo bude v očích veřejnosti viníkem největší ekologické katastrofy v amerických dějinách, ale především o miliardy dolarů spojené se soudními procesy o odškodné.

Novou vlnu vzájemného obviňování rozpoutala ve středu zveřejněná zpráva BP o závěrech interního vyšetřování. Společnosti Transocean a Halliburton, které zpráva obviňuje z pochybení, ji však označily za „vypočítavou“ a plnou nepřesností.

„Je to zpráva, která slouží jen vlastnímu prospěchu BP a snaží se skrýt hlavní faktor, který způsobil incident: naprosto vadnou konstrukci celého vrtu,“ uvedl v prohlášení Transocean. Ve Švýcarsku registrovaná firma navíc tvrdí, že další příčinou katastrofy byla „rozhodnutí (BP) o úsporách, které zvýšily riziko, v některých případech závažně“.

Také Halliburton, který byl zodpovědný za betonování vrtu, nařčení odmítá. „Při analýze zprávy BP zjišťujeme, že v ní řada zásadních věcí chybí a že obsahuje řadu nepřesností,“ uvedli představitelé firmy.

BP však trvá na závěrech zprávy, které její odstupující výkonný ředitel Tony Hayward shrnul následovně: „Abych to řekl jasně, bylo to špatně zabetonované a selhala bariéra na dně vrtu, což umožnilo uhlovodíkům z ložiska dostat se ven.“
Těžařský koncern už nyní zaplatil lidem poškozeným ropnou katastrofou téměř 400 milionů dolarů (7,7 miliardy korun), dalších osm miliard dolarů (155 miliard Kč) ho stála likvidace následků katastrofy.

Plošina Deepwater Horizon explodovala 20. dubna, utěsnit poškozený vrt se podařilo až 15. července, práce na jeho definitivním uzavření ještě stále probíhají. Za tu dobu uniklo do vod Mexického zálivu 780 milionů litrů ropy.