Prezident Nicolas Sarkozy prohlásil, že mu německá kancléřka Angela Merkelová prozradila plán podobný tomu francouzskému. Tedy že nelegální osady by se měly bourat i v Německu.

"Merkelová mi sdělila svou vůli přistoupit v příštích týdnech k evakuaci (romských) táborů," řekl Sarkozy na brífinku po unijním summitu. Nejvyšší představitel Francie přitom zdůraznil, že má v této otázce plnou podporu Merkelové a že i většina ostatních partnerů odmítla kritiku Francie ze strany Evropské komise.

Od podobných výroků se ale Německo distancuje. A ministr zahraničí Guido Westerwelle to v pátek celé shrnul jedním slovem - "nedorozumění". "Kancléřka... mě informovala o tom, co si (se Sarkozym) řekli," prohlásil ministr v rádiu Deutschlandfunk.

"Nebylo to žádné její prohlášení. To by bylo proti německé ústavě a o ničem takovém se opravdu neuvažuje. Myslím, že to celé je jen nedorozumění," dodal Westerwelle.

Zvláště německý tisk se ale pozastavuje nad všemi Sarkozyho výroky z poslední doby.

"Co se děje s Nicolasem Sarkozym?" ptá se německý Spiegel s tím, že se francouzský prezident postaral o "velký zmatek" mezi evropskými diplomaty.

Není se čemu divit, tlak veřejnosti (i přesto, že většina Francouzů s vystěhováním romských přistěhovalců bez povolení souhlasí) je neúprosný, kritika přichází od vládních špiček z celé Evropy, a k tomu se blíží prezidentské volby.

Má tedy necelé dva roky na to, aby přesvědčil "svou" Francii o tom, že jeho politika je správná. I to může přispět k nervozitě, která Elysejský palác v současnosti sužuje.

A ani po čtvrtečním summitu, který se nesl ve stínu romské otázky, na tom nebude jinak. Téměř na samém konci se Sarkozy totiž dostal k bouřlivé debatě s šéfem Evropské komise Josém Barrosem.

Ten jeho tahy proti přistěhovalcům odsoudil jako porušování unijních zákonů a podpořil tak i svou eurokomisařku Viviane Redingovou, která na počátku týdne Francii pohrozila právními kroky. Sarkozy k tomu jen podotkl, že chápe, když "vedení stojí za svou podřízenou".

Lucemburská politička odsud Romů z Francie přirovnala také k deportacím za druhé světové války. Což posléze odsoudil i Westerwelle. Právě zde je podle něj možné hledat důvod prezidentových rozhořčených reakcí.

"A hádka mezi Sarkozym a EU evidentně spěje do prodloužení," shrnuje situaci Spiegel. A zastání Sarkozy nemůže čekat ani od francouzského tisku, který vesměs píše jen o tom, že mluví o podpoře, kterou mu nikdo nevyjádřil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist