Prezident Nicolas Sarkozy prohlásil, že mu německá kancléřka Angela Merkelová prozradila plán podobný tomu francouzskému. Tedy že nelegální osady by se měly bourat i v Německu.
"Merkelová mi sdělila svou vůli přistoupit v příštích týdnech k evakuaci (romských) táborů," řekl Sarkozy na brífinku po unijním summitu. Nejvyšší představitel Francie přitom zdůraznil, že má v této otázce plnou podporu Merkelové a že i většina ostatních partnerů odmítla kritiku Francie ze strany Evropské komise.
Od podobných výroků se ale Německo distancuje. A ministr zahraničí Guido Westerwelle to v pátek celé shrnul jedním slovem - "nedorozumění". "Kancléřka... mě informovala o tom, co si (se Sarkozym) řekli," prohlásil ministr v rádiu Deutschlandfunk.
"Nebylo to žádné její prohlášení. To by bylo proti německé ústavě a o ničem takovém se opravdu neuvažuje. Myslím, že to celé je jen nedorozumění," dodal Westerwelle.
Zvláště německý tisk se ale pozastavuje nad všemi Sarkozyho výroky z poslední doby.
"Co se děje s Nicolasem Sarkozym?" ptá se německý Spiegel s tím, že se francouzský prezident postaral o "velký zmatek" mezi evropskými diplomaty.
Není se čemu divit, tlak veřejnosti (i přesto, že většina Francouzů s vystěhováním romských přistěhovalců bez povolení souhlasí) je neúprosný, kritika přichází od vládních špiček z celé Evropy, a k tomu se blíží prezidentské volby.
Sarkozy a Barroso se pohádali o Romech. Byla to velká sranda, řekl Schwarzenberg - čtěte ZDE
"Tak si ty Romy vezměte k vám!" vzkazuje Sarkozy Lucembursku - čtěte ZDE
Sbohem, sladká Francie. Další Romové se museli sbalit a odletět domů - FOTOGALERIE ZDE
Má tedy necelé dva roky na to, aby přesvědčil "svou" Francii o tom, že jeho politika je správná. I to může přispět k nervozitě, která Elysejský palác v současnosti sužuje.
A ani po čtvrtečním summitu, který se nesl ve stínu romské otázky, na tom nebude jinak. Téměř na samém konci se Sarkozy totiž dostal k bouřlivé debatě s šéfem Evropské komise Josém Barrosem.
Ten jeho tahy proti přistěhovalcům odsoudil jako porušování unijních zákonů a podpořil tak i svou eurokomisařku Viviane Redingovou, která na počátku týdne Francii pohrozila právními kroky. Sarkozy k tomu jen podotkl, že chápe, když "vedení stojí za svou podřízenou".
Lucemburská politička odsud Romů z Francie přirovnala také k deportacím za druhé světové války. Což posléze odsoudil i Westerwelle. Právě zde je podle něj možné hledat důvod prezidentových rozhořčených reakcí.
"A hádka mezi Sarkozym a EU evidentně spěje do prodloužení," shrnuje situaci Spiegel. A zastání Sarkozy nemůže čekat ani od francouzského tisku, který vesměs píše jen o tom, že mluví o podpoře, kterou mu nikdo nevyjádřil.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist