V červenci loňského roku spolu se dvěma kamarády vstoupila na území Íránu. Prý se ve špatně značených horách ztatili a tedy vůbec nepostřehli, že již opustili Irák, tvrdili svorně mladí horolezci. Úřady je ihned zadržely a postavily před soud.

A bez platného povolení k vstupu byli obviněni také ze špionáže. Američanka Sarah Shourdová ale byla v úterý propuštěna, prohlásil její právník. A mnohamilionová kauce byla nakonec také složena.

"Jsem ve věznici Evín a vyřizuji příslušné dokumenty. (Moje klientka) byla propuštěna a míří na švýcarské velvyslanectví," prohlásil právní zástupce Shourdové Masúd Šafíaí. Švýcarská ambasáda v Teheránu zastupuje americké zájmy v Íránu - Washington a Teherán totiž neudržují diplomatické styky.

Už ve vězení se dvaatřicetiletá Shourdová potýkala s vážnými zdravotními problémy. Íránské úřady i proto o víkendu oznámily, že ji chtějí propustit (u příležitosti konce měsíce ramadánu). A přimlouval se i sám íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Za "gesto dobré vůle" si ale teheránská vláda řekla o kauci ve výši pěti miliard ríjálů (téměř deset milionů korun). Rodina horolezkyně ihned požádala o prominutí nebo snížení kauce s tím, že nemá dostatek finančních prostředků. jak ale informovala agentura AFP, kauce prý nakonec složena byla.