Afghánský prezident Hamíd Karzáí v sobotu oznámil vytvoření zvláštního výboru, který má vést jednání se zástupci povstaleckého Talibanu. V prohlášení prezidentského úřadu se uvádí, že sestavení orgánu, oficiálně nazvaného Vysoká mírová rada, bude znamenat "významný krok k mírovým rozhovorům".

Na vytvoření podobného výboru se dohodli zástupci afghánských kmenových struktur na červnovém shromáždění v Kábulu. Výbor by měl reprezentovat všechny vrstvy afghánské společnosti a měl by se stát klíčovou platformou pro vyjednávání s povstalci.

Karzáí chce v plánu nabídnout polním bojovníkům Talibanu beztrestnost, peníze a práci. Jejich velitelé by mohli dostat právo azylu v zahraničí a záruku, že je OSN a Spojené státy nebudou stíhat jako teroristy.

Spojené státy Karzáího plány podpořily s tím, že pro jednání by bylo žádoucí získat ty bojovníky, kteří se vzdají ozbrojeného boje. Taliban na druhé straně podmínil jakékoli mírové rozhovory odchodem všech cizích vojsk ze země. Červnové jednání kmenových náčelníků označil za frašku.

Zkušenost z posledních osmi let podle Karzáího ukázala, že bojovat s povstalci ve vesnicích je neúčinné a jediným výsledkem jsou civilní oběti. Prezident se už minulý týden setkal s některými představiteli bývalých povstalců, s nimiž možné složení budoucího mírového výboru projednal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist