Evropská komise se distancovala od čtvrtečních výroků svého člena Karla De Guchta o vlivu "židovské lobby" ve Washingtonu a o podle něj iracionálním přístupu Židů k blízkovýchodnímu problému. Proti jeho výrokům už protestoval Evropský židovský kongres. De Gucht prohlásil, že jeho výroky byly špatně vyloženy a že chce jasně říct, že antisemitismus nemá v dnešním světě místo.

De Gucht v rozhovoru pro belgický rozhlas v podstatě obvinil "židovskou lobby" ve Washingtonu a Židy vůbec z kladení překážek mírovému procesu na Blízkém východě.

"Nesmí se podceňovat váha židovské lobby na Kapitolu, v americkém Kongresu. Je to nejlépe organizovaná nátlaková skupina, jaká tam je. Mimo tuto lobby se nesmí podceňovat ani mínění průměrného Žida, který nežije v Izraeli," řekl. "Většina Židů žije ve víře, že mají pravdu, těžko bych to mohl popsat jinak. A víra je něco, s čím se dá racionálními argumenty těžko bojovat. I laičtí Židé sdílejí tutéž víru. Ani s umírněným Židem tudíž není snadné diskutovat o tom, co se děje na Blízkém východě. Je to (pro ně) velmi emocionální otázka."

Rozhovor byl vysílán v den, kdy bylo ve Washingtonu obnoveno přímé izraelsko-palestinské jednání o urovnání v oblasti.

Předseda Evropského židovského kongresu Moshe Kantor k De Guchtovým slovům řekl, že "jde znovu o urážlivou formu antisemitismu u vysoce postaveného evropského představitele", a vyzval De Guchta, aby se omluvil.

Ten v prohlášení nezašel tak daleko a omezil se na "politování" nad tím, jak mohla být jeho slova vyložena. "Nechtěl jsem žádným způsobem urazit nebo ocejchovat židovskou obec. Chci zdůraznit, že antisemitismus nemá v dnešním světě místo a je zásadně proti evropským hodnotám," uvedl.


Mluvčí Evropské komise Olivier Bally řekl, že De Guchtovy výroky jsou čistě osobní a nepředstavují mínění komise o mírovém procesu.

De Gucht má v komisi na starosti obchod. V letech 2004 až 2009 byl belgickým ministrem zahraničí. Už tehdy mu jeho vyjadřování způsobilo určité problémy. V roce 2005 vyvolal diplomatický konflikt s Nizozemskem, když o jeho ministerském předsedovi Janu Peteru Balkenendovi řekl, že je to "směsice Harryho Pottera a rigidního měšťáka bez charismatu". Předloni energicky odsoudil údajnou korupci v řadách elity v Kongu, což vedlo k přerušení styků mezi Belgií a touto jeho někdejší africkou kolonií.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist