Útoky na slovenské Romy

20. srpna 2000 - Tři muži vtrhli do domu romské rodiny v Žilině a její členy zbili pálkami. Matka osmi dětí následkům zranění podlehla. Pachatelé šli do vězení na 3 až 7 let.

27. dubna 2001 - Zemřel Rom, kterého v Bratislavě pobodala skupina mladíků.

6. července 2001 - Na následky brutálního bití přímo na policejní stanici ve městě Revůca zemřel 51letý Rom. Čtyři z policistů byli později odsouzení ke 4 až 8,5 letům vězení.

29. července 2001 - U benzínky v Bratislavě napadlo pět neonacistů holemi dva Romy, jeden z nich skončil v nemocnici.

14. září 2002
- S krvácením do mozku a dvěma bodnými ranami skončila v nemocnici 24letá žena, kterou napadlo několik skinheadů v Popradu.

9. září 2006 - Tři opilí muži v kuklách vpadli do domu rodiny v Seredi a zranili 57letého muže a šestileté děvčátko.

29. května 2007 - Maskovaní útočníci brzy ráno napadli v Záhorské Vsi romskou rodinu, jejíž členové museli být ošetřeni v nemocnici.

21. března 2009
- Košičtí policisté zadrželi šestici romských chlapců ve věku od deseti do 16 roků poté, co údajně okradli a zranili starší ženu. Na stanici je pod hrozbou fyzických trestů nutili se vzájemně fackovat, líbat a vysvléknout donaha. Scény ponižování si nahrávali na mobilní telefon. Devět policistů bylo v souvislosti s tímto činem od policie propuštěno.

zdroj: ČTK

Kolem identity obětí útoku střelce v Bratislavě slovenští policisté i politici po celý den našlapovali velmi opatrně. Říci hned a otevřeně, že šlo o romskou rodinu, by totiž znamenalo odpálit dlouho tikající sociální a politickou bombu. Podle svědků byla obětí šíleného střelce romská rodina, která na sousedy nedělala ten nejlepší dojem.

Problém romské menšiny na Slovensku se dotýká každé vládní garnitury a zároveň se ho politici i obyčejní lidé snaží zamést pod koberec, neboť návod na jeho řešení zatím nikdo neobjevil.

Půl milionu Romů

Při sčítání lidu se k romské národnosti přihlásilo v roce 2001 devadesát tisíc lidí, neoficiálně ale na pětimilionovém Slovensku žije na půl milionu Romů, převážně v chudých osadách bez vody a elektřiny na středním a východním Slovensku.

Většina z nich je dlouhodobě nezaměstnaná, řada je závislá na lichvářích. Okolí z nich má strach, v Michalovcích a v Ostrovanech už vyrostly dvě betonové zdi, oddělující romské části obcí od neromských.

V roce 2004 se tehdejší pravicová vláda premiéra Mikuláše Dzurindy pokusila omezit závislost Romů na sociálních dávkách jejich výrazným omezením. Výsledkem bylo vyrabování několika obchodů a vážné střety mezi policií a stovkami Romů v Trebišově.

Recept? Vzdělání a boj proti lichvářům

Každá slovenská vláda má zvláštního zmocněnce pro otázku romské problematiky.

Ten současný, Ludovít Galbavý, před časem v rozhovoru pro HN naznačil, že řešením je postupně pomocí romských samospráv a evropských fondů vymanit z dlouhodobé závislosti na sociální pomoci a na lichvářích a hlavně mladou generaci donutit chodit do školy a zvýšit tak šance na jejich uplatnění na pracovním trhu.

"Pokud nevymýtíme bídu v osadách, nebude se mít lépe ani majoritní obyvatelstvo," řekl Galbavý.

Podle něho však nejde o rychlé řešení, ale o postupné kroky, v nichž je zahrnuto vzdělávání, pomoc s lepším bydlením a při získání zaměstnání.

Nejen Slovensko

Na Slovensku, podobně jako v sousedním Maďarsku, panuje u většinové populace těžko skrývané pohrdání vůči romské menšině. Zároveň se ale problém romské menšiny veřejně málo diskutuje a nenavrhují se řešení.

"Občané pociťují jen některé negativní jevy, ale pozitivní příklady se neukazují. Většinová populace romskou menšinou pohrdá," řekl Galbavý.

V Maďarsku v uplynulých třech letech zabili zatím neznámí pachatelé při nočních útocích zápalnými lahvemi a pistolemi nejméně pět Romů v různých osadách.

Také tam Romové tvoří výraznou menšinu, oficiálně jen dvě procenta, neoficiálně kolem deseti procent. A jejich podíl díky vysoké porodnosti podobně jako na Slovensku roste.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist