Obyvatelé Evropské unie ztrácejí důvěru k tomuto nadnáronímu útvaru. Unii věří už pouze 42 procent Evropanů, tedy o šest procent méně než před půl rokem. Ukázal to nový průzkum Eurobarometr.

V Česku se počet lidí, kteří v EU mají důvěru, propadl o devět procent. I přesto ale ČR díky 50 procentům "důvěřivých" figuruje nad unijním průměrem 42 procent. Počet Slováků věřících EU klesl o šest procentních bodů na 65 procent. To je nicméně druhé nejvyšší číslo z celé Unie hned po Estonsku, v němž bloku důvěřuje 68 procent dotázaných.

Jednoznačně nejméně lidí má důvěru k EU v tradičně euroskeptické Británii. Sklon věřit jí má jen pětina tamních obyvatel, zatímco opačný postoj zastává 68 procent Britů.

Lidé věří EU více než svým parlamentům

I přesto výsledky ukazují, že důvěra v EU a její instituce je u Evropanů větší, než je tomu v případě národních parlamentů. Zákonodárné sbory totiž mají důvěru v průměru jen asi tří lidí z deseti.

Výsledky ukázaly i to, že lidé stále méně podporují členství své země v EU. Tento ukazatel se propadl dokonce na devítileté minimum, když zapojení do bloku podporuje jen 49 procent dotázaných. Naopak z 15 na 18 procent vzrostl počet těch, podle nichž členství v EU není pro jejich stát dobré.

V Česku na dotaz, zda je členství v bloku pro ČR prospěšné, kladně odpovědělo jen 31 procent dotázaných, zatímco před půl rokem to bylo 40 procent. Na Slovensku to bylo 59 procent (pokles o devět procent).

Češi vstřícní ke škrtům

Autoři průzkumu podotkli, že veřejné mínění v zemích EU prošlo v poslední době proměnami, za nimiž lze hledat hlavně jeden významný společný faktor - finanční a hospodářskou krizi.

O jeden procentní bod (na 55 procent) se proti minulému průzkumu zvýšil počet Evropanů, kteří jsou přesvědčeni, že to nejhorší z krize je už minulostí. Zhruba 37 procent je však přesvědčeno, že vrchol hospodářských problémů teprve přijde.

Evropané v průzkumu také odpovídali na otázku, zda souhlasí s tím, že úsporná opatření na snížení schodků veřejných rozpočtů a veřejných dluhů není možné odkládat. S tímto tvrzením souhlasí 74 procent Evropanů, přičemž v ČR to bylo 80 procent, což je šesté nejvyšší číslo v EU.

Průzkumu se ve 27 členských zemích EU zúčastnilo více než 26.500 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist