Zhruba 40 procent lidí v Evropské unii si podle v pátek zveřejněných výsledků průzkumu Eurobarometr v posledních 12 měsících vzalo antibiotika. Česko v tomto směru patří s 33 procenty v 27členném bloku mezi státy, kde se tyto léky berou méně. ČR patří 18. místo. Závěry průzkumu zveřejnila Evropská komise, která se současně snažila vyslat varování před nadměrným užíváním antibiotik.

Sousední Slovensko patří v užívání těchto léků na šesté místo v EU. Antibiotika ve formě sirupu, tablet či prášku si tam v uplynulém roce vzalo 44 procent obyvatel.

Pomyslnými šampiony v požívání antibiotik byli podle Eurobarometru Italové (57 procent) a Malťané (55 procent). Na opačném pólu figurují Švédové (22 procent) a Slovinci (27 procent).

Výsledky průzkumu zveřejnila Evropská komise, která přístup lidí k antibiotikům označila za znepokojivý. Výsledky podle Bruselu ukazují, že je třeba, aby lidé měli přístup k většímu množství informací o těchto léčivech, o jejich používání i o případných vedlejších účincích.

Nějakou informaci o tom, že by antibiotika neměla být používána nadměrně, dostalo v posledních 12 měsících 37 procent respondentů.

S nadměrným užíváním se snižuje efektivita 

Podle eurokomisaře pro zdraví a spotřebitele Johna Dalliho antibiotika přinesla do medicíny revoluci, díky níž je možné zachraňovat životy. Současně však také varoval, že nadměrné užívání těchto léků vedlo ke vzniku organismů, které jsou jsou vůči antibiotikům odolné.

"To znamená, že nesprávné používání antibiotik podkopává jejich efektivnost v dlouhodobém horizontu," řekl.

Komise třeba uvedla, že 53 procent respondentů v průzkumu uvedlo, že si myslí, že antibiotika jsou schopná zabít virus. "Ta špatná představa je obzvlášť rozšířená mezi věkovou skupinou 15 až 24 let," píše se v prohlášení komise. Antibiotika působí hlavně proti bakteriím, ale některá z nich jsou účinná i proti houbám a různým parazitům.