Radovan Krejčíř nebude zatčen ani deportován. Jak před týdnem rozhodl vrchní soud v Johannesburgu, nejdříve se musí rozhodnout, zda mu bude udělen politický azyl nebo ne.
Krejčířova žádost se bude podle místního serveru Independent Online projednávat v listopadu. Soudní rozhodnutí ho tak chrání do úplného skončení procesu, což včetně možných odvolání může podle serveru trvat i několik let.
Páteční verdikt by také mohl ovlivnit probíhající přezkoumávání staršího verdiktu jihoafrického soudu, který žádost Česka o vydání podnikatele zamítl.
O zákaz vydání požádal sám Krejčíř. Jako důvod podezření, že jihoafrické ministerstvo vnitra a policie usilují o jeho zatčení a deportování ze země. A to i přesto, že ho ještě čeká projednání jeho žádosti o azyl. V úterý 10. srpna prý navíc obdržel anonymní telefonát s varováním na chystané zatčení a přesun do České republiky.
Později podle stejného zdroje vyšlo najevo, že plán souvisel se zatykačem, který dostala jihoafrická policie na základě místopřísežného prohlášení vysokého činitele ministerstva vnitra Willema Vorstera, podle kterého je Krejčíř v JAR nelegálně. Podle Vorstera prý nelze udělit azyl lidem, na které byl vydán mezinárodní zatykač.
Krejčíř s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že obvinění, na jejichž základě Praha požaduje jeho vydání, jsou politicky motivovaná.
"Domnívám se, že v případě návratu na Seychelské ostrovy budu čelit politicky motivovanému pronásledování a že tato země mě pravděpodobně vydá do České republiky, kde je můj život v nebezpečí," napsal podle serveru iol.co.za v místopřísežném prohlášení.
Součástí jihoafrického podsvětí
Krejčíř do JAR utekl v roce 2007 ze Seychelských ostrovů a podle zpráv tamního tisku se dobře orientuje v jihoafrickém podsvětí. Média dlouhodobě spekulují, že Krejčíř může být napojen také na jihoafrickou justici a policii.
Jeho jméno opakovaně zaznělo v souvislosti s květnovou vraždou majitele jihoafrické sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona. Jak Krejčíř uvedl v dřívějším prohlášení, Jacksona i jeho údajného vraha vystupujícího pod falešným jménem George Smith prý znal. A nic víc neví. Nedávno jihoafrická média poukázala na spojitost Krejčíře s vysokým činitelem jihoafrické policie, který od něj prý dostával úplatky.
Krejčíř je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy. Policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Jeho manželka pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství.
Jihoafrický soud v roce 2008 rozhodl, že Krejčíř nebude vydán do Česka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist