"Jak může někdo říct, že Beethoven je pes, Michelangelo počítačový virus a že Československo nikdy neexistovalo?" ptá se udiveně Fidel Castro ve svém "bloggu" na Cubadebate.cu.

Reagoval tak na výsledky průzkumu mezi americkými studenty. Podle Castra za trestuhodně špatnými odpovědmi stojí především nesmírný vliv, který ve Spojených státech mají sdělovací prostředky. "Je opravdu hrozné pomyslet, že smýšlení a pocity dětí a mladých lidí z Ameriky, jsou takto poškozené," píše Castro.

"Nezbývá mi, než žasnout nad tím, jak může být výuka zneužita a překroucena v zemi, která disponuje více než osmi tisíci  atomovými zbraněmi," uvedl dál. "A řekněte mi, že se najde nějaký rozumný člověk, který by moje závěry považoval za přehnané...," dodal závěrem Castro.

Dotazník "Postoje (Mindset)" mapuje povědomí budoucích vysokoškolských studentů o různých kulturně-historických pojmech. Jejich věk se přitom pohyboval mezi osmnácti a jednadvaaceti lety.

Akademici Tom McBride a Ron Nief z Beloit College v americkém státě Wisconsin jej poprvé sestavili v roce 1998. Spíše než na údajnou nevědomost mladých Američanů poukazuje na rychle se měnící klíčové kulturní a politické událostí, jež formují generace.

Mezi nejzajímavější odpovědi kromě "psa" Beethovena či "nikdy neexistující Československo" patří také John McEnroe jako "hrdina z reklamy" a ne tenisová hvězda, Fergie je popová zpěvačka (ze skupiny Black Eyed Peas) a rozhodně ne britská princezna.

Ani tajná služba KGB podle studentů nikdy neexistovala, Nelson Mandela nebyl nikdy vězněný a na otázku, co vědí o Berlínské zdi znělo jen: Co je Berlínská zeď?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist