Americká vláda v pondělí oznámila, že bude žádat přezkoumání projektů na těžbu ropy v mořských hlubinách z hlediska jejich rizik pro životní prostředí. Znamená to prozatímní konec udělování výjimek podobných té, díky níž získala povolení těžit v Mexickém zálivu firma BP.

Ministerstvo vnitra v neděli oznámilo, že zákaz udělování výjimek pro hlubokomořské těžbu bude v platnosti, dokud nebudou pravidla pro tyto výjimky prověřena a zrevidována.

"Federální rozhodování o povolení podmořské těžby ropy a plynu musí být založeno na plném porozumění potenciálním dopadům na životní prostření," sdělil v prohlášení ministr vnitra Ken Salazar.

Nyní platí pro těžbu v hlubokých mořích dočasné moratorium. Až bude zrušeno, dá se očekávat, že pondělní rozhodnutí povolování další těžby zkomplikuje.

Společnosti, které usilují o těžbu v mořských hlubinách, tak budou muset počítat s delší dobou při posuzování svých záměrů. Zpřísnění postupu se bude týkat i projektů v mělkých vodách.

Pět milionů barelů ropy uniklo

Vláda vydala v květnu moratorium na hlubokomořskou těžbu ropy. O měsíc později ale opatření zrušil soud, u kterého opatření napadlo několik firem, jež poskytují servisní služby těžebním plošinám. Soudní rozhodnutí pak potvrdil odvolací soud. Vláda pak zformulovala nové podmínky šestiměsíčního moratoria na hlubokomořskou těžbu ropy.

Novými procedurami povolání těžby se Washington zabývá kvůli případu plošiny Deepwater Horizon, která v dubnu vybuchla, zřítila se do Mexického zálivu u břehů Louisiany a způsobila největší ekologickou katastrofu v dějinách USA. Z otevřeného vrtu až po jeho uzavření uniklo do moře skoro pět milionů barelů ropy.

Provozovatel, firma BP, dostala povolení s ekologickou výjimkou na základě pravidel z 80. let, tedy z doby dávno před vývojem výkonné technologie pro hlubinnou těžbu. Povolovací orgán, agentura pro nerostné suroviny (MMS), navíc nebral při posuzování rizik v potaz havárii na mexickém vrtu Ixtoc v roce 1979, protože tato nehoda se nestala v amerických vodách. Do moře tehdy uniklo 3,3 milionu barelů ropy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist