O rozhodnutí americké vlády informovala agentura AP. Petrochemická firma BP dříve během dne oznámila, že poslední fáze zapečetění možná nebude zapotřebí. Určit to měly tlakové testy.a

Původní plán, který v pátek potvrdila americká vláda, předpokládal, že má být po vyhloubení odlehčovací boční šachty do paty poškozeného vrtu hluboko pod mořským dnem vháněn cement a speciální polotekutá směs, které mají vytvořit pevnou plombu.

Vzhledem k tomu, že ropa do zálivu neproudila po předchozích pečetících procedurách od 15. července, se do posledního okamžiku čekalo, zdali bude poslední fáze zapotřebí. BP kvůli tomu prováděla tlakové testy.

"Všichni se shodujeme na tom, že je potřeba pokračovat v pracích prostřednictvím odlehčovacího vrtu," uvedl zmocněnec americké vlády pro likvidaci ropné havárie Thad Allen.

Žalobu na BP podal i stát Alabama

Problémy BP začaly letos 20. dubna, kdy v Mexickém zálivu vybuchla ropná plošina Deepwater Horizon a dva dny nato se potopila. Z prasklého vrtu Macondo, na který byla napojena, pak začala unikat ropa. Ekologická katastrofa, kterou její únik způsobil, je největší v dějinách USA. Poškodila i řadu lidí na pobřeží, například rybáře a hoteliéry. Právě tito lidé vznášejí na BP nejvíce požadavků na odškodnění.

Podle posledních zpráv v pátek podal žalobu na firmu BP a několik dalších společností americký stát Alabama. Podle tiskových agentur to uvedl alabamský generální prokurátor Troy King. "Podáváme žalobu, protože si myslíme, že BP uvalila tuhle katastrofickou škodu na tento stát," řekl Troy agentuře Reuters. Alabama žaluje i vlastníka vrtného zařízení, firmu Transocean, a společnost Halliburton, která využití vrtu zprostředkovala.

King mimo jiné uvedl, že proti podání žaloby je alabamský guvernér Bob Riley.

Proti BP už bylo podáno nejméně 300 žalob ve 12 amerických státech. Žaloby mířily i proti firmám Transocean či Halliburton. Společnost už vyplatila jako odškodné soukromníkům i firmám přes 300 milionů dolarů (5,7 miliard korun).

BP už se sice navíc zavázala k založení dvacetimiliardového fondu, z nějž se budou hradit kompenzace obětem úniku ropy. Americká vláda však už dříve upozornila, že i přes vznik fondu může BP nadále čelit žalobám postižených jednotlivců i států.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist