Několikahodinová bouřka v neděli překotně vyvolala na horním toku Nitry na středním Slovensku místní záplavy. Kritická situace je v Handlové, kde řeka strhla most.

Povodně už mají první oběť. Mrtvý pochází z Handlové, informovalo ministerstvo vnitra SR. Další jeden člověk je nezvěstný.

"Zůstal jeden nezvěstný, muž z Prievidze, a bohužel už máme první oběť," uvedla podle slovenských serverů Lucia Garajová z komunikačního odboru ministra vnitra, podle které se zřejmě jedná o muže v Handlové.

Na řekách Nitra a Handlovka byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Zaplaveny byly četné čtvrti Žiaru nad Hronom a v Prievidzi byl vyhlášen krizový stav.

Po více než dvouhodinové bouřce se ve Žiaru nad Hronom vylil z břehů Lutílský potok, který zaplavil dvě ulice a místní komunikace ve čtvrti Súhrada. Znovu byl zatopen i zimní stadion. Pod vodou se ocitla i čtvrť Pod Kortínou, kde žijí převážně Romové. Šestnáct z nich muselo být podle mluvčího města Martina Baláže evakuováno.

Zvýšený stav vody byl podle představitele povodí horní Nitry Mariána Jursy zaznamenán na četných přítocích Nitry. V Nitranském Pravně tekl proud vody náměstím a působil problémy v dopravě. Kanalizace nestačila velké množství vody odvádět. Voda v obci zaplavila nejníže položené domy.

Před polednem déšť na horní Nitře ustal. Jursa uvedl, že i v případě, že nezačne znovu pršet, bude hladina Nitry i jejích přítoků ještě několik hodin stoupat.

Čtvrť Handlové Nová Lehota je odříznuta od světa a domácnosti jsou tu bez elektrického proudu. V samotné Handlové byla kritická situace hlavně v Mostné ulici, kde voda strhávala automobily. Silnice mezi městy Handlová a Prievidza je neprůjezdná. Podle některých zpráv se ale situace již uklidňuje a voda začíná pomalu ustupovat.

Zaplavené jsou i některé ulice ve městě Prievidza, hlavně na sídlišti Píly u hotelu Magura.

Voda v Prievidzi stále stoupá. Primátor města Ján Bodnár vyhlásil stav ohrožení a vyzval místní obyvatele, aby raději nevycházeli do ulic. Na amatérských záběrech, které na svých internetových stránkách zveřejnil deník Sme, voda odnášela automobily i místní lidi.

Problémy i v Rakousku

Deště a lokální záplavy sužovaly Slovensko také v sobotu. Bouřky a přívalové deště zkomplikovaly dopravu na jihu země a na dlouhé hodiny přerušily železniční provoz na frekventované jihoslovenské trati ze Štúrova do Bratislavy. Povodně postihly i sousední Rakousko, kde na více než hodinu přerušily provoz vídeňského letiště Schwechat.

V neděli byla v Tyrolsku uzavřena frekventovaná silnice alpským údolím Ötztal. Blesková povodeň vozovku ráno zaplavila.