Již čtyřicet amerických miliardářů či rodin s takto velkým majetkem přislíbilo, že se vzdá nejméně poloviny svého bohatství. Výzvu zakladatele softwarové společnosti Microsoft Billa Gatese a finančníka Warrena Buffetta vyslyšelo 38, informovala americká televizní stanice MSNBC. Peníze půjdou na charitativní účely, a to buď ještě za života dárců, anebo po jejich smrti.

"Vlastně jsme teprve pořádně začali a už máme takovou úžasnou reakci," uvedl ve středu Buffett, který spolu s Gatesem tvoří dvojici nejbohatších Američanů. Podle finančníka jádrem jejich společné výzvy nazvané Příslib daru je přimět bohaté rodiny k důležitému rozhovoru o jejich bohatství a o tom, jak s ním naloží.

Mezi miliardáře, kteří výzvy uposlechli, patří newyorský starosta Michael Bloomberg. "Pokud chcete udělat něco pro své děti a ukázat jim, jak moc je milujete, daleko nejlepší věcí je podporovat organizace, jež vytvoří lepší svět pro ně i pro jejich děti. Tím, že dáváme, také inspirujeme další, aby také dávali, ať už své peníze či čas," uvedl.

Příslib není právně vymahatelný

Mezi dalšími dárci je šéf mediální firmy IAC/InterActiveCorp Barry Diller, spoluzakladatel počítačové firmy Oracle Larry Ellison, energetický magnát T. Boone Pickens, mediální magnát Ted Turner či filmový režisér George Lucas. Stanice MSNBC nicméně připomíná, že jejich příslib má povahu morálního závazku, který není právně vymahatelný.

Buffett a Gates již v předchozích letech šli příkladem a velkou část svého bohatství utrácejí za filantropické projekty. Buffett se například v roce 2006 rozhodl rozdat 99 procent svého majetku nadaci manželů Gatesových a dalším charitám. "Nyní Bill a Melinda Gatesovi a já žádáme stovky bohatých Američanů, aby slíbili, že věnují nejméně 50 procent svého bohatství charitě," řekl již dříve Buffett.

Kdyby je vyslyšelo všech více než 400 amerických miliardářů evidovaných časopisem Forbes, shromáždilo by se kolem 600 miliard dolarů (přes 11 bilionů korun), uvedli již dříve zástupci listu. Ve Spojených státech žije asi 40 procent všech miliardářů na světě.