Ignacio "Nacho" Coronel, jeden z nejvyšších bossů mexické drogové scény, byl zabit při čtvrteční přestřelce s vládními vojáky Podle tisku jde o zatím největší úspěch v tažení mexického prezidenta Felipeho Calderóna proti drogovým gangům.

Coronel patřil k mocnému drogovému kartelu Sinaloa, který operuje v severozápadním Mexiku a který vede nejhledanější mexický drogový mafián Joaquín "El Chapo" Guzmán. Coronel byl zastřelen při armádní razii na předměstí Guadalajary v západomexickém státě Jalisco.

Podle armádních zdrojů zahájil palbu na postupující vojáky, kteří střelbu opětovali. Než zahynul, jednoho vojáka zabil a jednoho zranil. Při akci byl zadržen další drogový boss Francisco Quinonez Gastelum, který je považován za Coronelovu pravou ruku.

Ve Spojených státech byl na šestapadesátiletého Coronela vydán zatykač s odměnou pět milionů dolarů (asi 100 milionů korun) za pomoc při dopadení. Americké úřady ho označovaly za hlavního dodavatele metamfetaminu na americký trh.

V severomexickém městě Ciudad Juárez, kde byly od začátku loňského roku zabity při přestřelkách soupeřících drogových gangů 4000 lidí, byl na neurčito uzavřen americký konzulát. Oficiálním důvodem je bezpečnostní prověrka. Konzulát Američané nakrátko zavřeli už letos v březnu, kdy nájemní vrazi zastřelili tři jeho externí spolupracovníky.


Konzulát v Ciudad Juárez je jediný, který má právo poskytovat Mexičanům oprávnění k trvalému či pracovnímu pobytu v USA. Před dvěma týdny nařídil konzulát v jiném pohraničním městě Nuevo Laredo americkým občanům, aby se zdržovali doma vzhledem k neustávajícím přestřelkám drogových gangů.

 

Prezident Calderón zahájil válku proti drogovým kartelům po svém nástupu do úřadu v roce 2006. Za tu dobu při násilnostech spojených s výrobou a pašováním narkotik v zemi zemřelo kolem 26.000 lidí. Zatím největším Calderónovým úspěchem byla loni v prosinci smrt drogového bosse Artura Beltrána Leyvy.