Horka posledních dnů, která sužují Evropu, nutí státy k více či méně neobvyklým opatřením. Souvisí se zdravím, ale i různými službami.
Ruská hygiena například přišla s nápadem, že zavede v zemi schopné odolávat spíše krutým mrazům než vedrům siestu - tedy tradiční odpočinek v době největšího poledního žáru, který Rusové znají jen ze Středomoří.
Před horkem není v posledních dnech zejména v Moskvě kam utéct. I v metru dosahuje teplota více než třiceti stupňů. Na teplo nestačí ani klimatizace - podle zahraničních médií mění firmy pravidla oblékání a povolují kratší rukávy i sukně.
"Vzhledem k vedrům by pracovní aktivity měly být vykonávány raději v časnější či pozdější době, ale během největšího žáru by bylo záhodno zavést prodlouženou pauzu," vyzval zaměstnavatele hlavní ruský hygienik.
Jeho návrh přivítala podle ruských médií polovina dotázaných Moskvanů, nelíbí se naopak těm, kteří pracují v klimatizovaných kancelářích.
Německé tropy
S vysokými teplotami v posledních dnech zápasí také v sousedním Německu. Podobně jako v Česku tu lidi trápí jeden zásadní nedostatek, a sice, chybějící klimatizace v prostředcích hromadné veřejné dopravy, především ve vlacích.
Němci cestující o uplynulém víkendu vlakem si podle serveru Spiegel.de stěžovali, že kromě již tradičních prodlev a poruch vlaků bylo vskutku za trest do rozžhaveného vagonu nastoupit.
"Jen když vlak zastavil a začali se v něm pohybovat lidé, bylo uvnitř o 12 stupňů více než vevnitř, a to už mluvíme o 50 °C," napsal Spiegel. Jako "nesnesitelnou" vyhodnotili situaci tak němečtí politici, kteří vzkázali německé železnici, že doufají ve zlepšení servisu na drahách.
Ani rozdáváním vody zdarma si provozovatelé vlaků ICE (inter-city- express) jedoucím z Berlína nenapravili reputaci. Když na ně zatlačila vláda, oznámili, že "odškodní" všechny, kdo byli nuceni o uplynulém víkendu cestovat v takových podmínkách. Šéf Deutsche Bahn také uvedl, že se jeho společnost z uplynulých dnů poučí.
"Očekávám, že německé dráhy zařídí, aby jejich vlaky byly stejně spolehlivé, ať už je 40 stupňů pod nulou nebo naopak," pohrozil před tím železničářům německý ministr dopravy Peter Ramsauer.
Ekologicky a ekonomicky
Jiné starosti mají v horkých dnech například v Rakousku, kde přišli s velmi výstředním nápadem souvisejícím s koupáním. Vídeňské úřady mají na paměti ekologii i úsporné zacházení.
Vzhledem k tomu, že mnozí Vídeňané tráví vedra v městských bazénech a na koupalištích, jejich provozovatelé nestíhají chlorovat novou vodu a té tak ubývá.
Úředníci proto vymysleli nové "úsporné" opatření. Kromě zákazu dlouhých koupacích bermud, v nichž si podle majitelů koupališť návštěvník odnese v průměru přes 2 litry vody, radí lidem, ať při koupání nepolykají vodu.
Se zjištěním o ubývání vody přišli majitelé prostorů určených ke koupání po posledním slunečném víkendu, kdy bylo na koupalištích mnohem více lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist