Dvaačtyřicetiletý muž se v prosinci loňského roku postaral o několikadenní pobyt italského premiéra Silvio Berlusconiho v nemocnici. Hodil po něm malou repliku milánského dómu a způsobil mu zlomeninu nosu a pohmožděný obličej. Za svůj čin ale odpůrce italského politika pykat nebude.

Úřady v severoitalském Miláně ho zprostily obvinění z násilného útoku s tím, že svého jednání si tehdy nebyl plně vědom.Už po incidentu se hovořilo o tom, že se muž několikrát léčil s duševními potížemi. Původně mu za útok hrozilo až sedm let vězení.

Dvaačtyřicetiletý útočník Massimo Tartaglia z Milána je od února na psychiatrické klinice. Soudkyně Luisa Savoiová v předběžném slyšení rozhodla, že zde musí další rok zůstat na pozorování. Na rok mu také zakázala zúčastnit se veřejných shromáždění.

Berlusconi po útoku uvedl, že jeho pachateli odpouští. Průzkumy posléze ukázaly, že po útoku jeho popularita stoupla.

Mnozí politici včetně italského prezidenta Giorgia Napolitana v zimě útok na premiéra odsoudili. "To, co Berlusconimu udělali, je teroristický čin," řekl agentuře ANSA italský ministr bez portfeje Umberto Bossi. Podle ministra kultury z premiérovy strany PDL Sandra Bondiho je útok jen výsledkem "dlouhé nenávistné kampaně" vůči Berlusconimu.

Obětí obdobného útoku se Berlusconi stal už před několika lety v Římě. Tehdy po něm mladík hodil fotografický stojan a způsobil mu tržnou ránu na hlavě.

Související