Svolám referendum, změním ústavu a pak si budete moci sami zvolit prezidenta. Takové vize nabízí italským voličům premiér Silvio Berlusconi na poslední chvíli  před volbami, které proběhnou v Itálii příští víkend.

Předseda pravicové strany Lid svobody (PDL) si tak podle mnohých názorů částečně vyšlapává cestičku - ačkoliv oficiálně neoznámil, že bych chtěl v příštích prezidentských volbách kandidovat, podle italského tisku je premiér a  známý populista přesvědčen, že by měl u "lidových mas", nepříliš nakloněných institucím a tisku podobně jako Berlusconi, šanci dosáhnout až na prezidenta Itálie.

I účast na posledních předvolebních shromážděních v Římě vypovídá o tom, že italský premiér zůstává u lidí i po všech skandálech a pochybeních oblíbený. V centru italské metropole se shromáždilo 150 tisíc lidí.

Opak tvrdí některé předvolební průzkumy - podle nejnovějších čísel, které zveřejnil server TimesOnline, klesla popularita italského premiéra z 62 procent před rokem a půl na současných 44 procent.

Nepříliš vypovídající jsou naopak výzkumy o stoupající popularitě opozice. O padesát tisíc lidí více se sice v centru města sešlo o týden dříve, aby zde na výzvu opozičních politiků demonstrovali proti Berlusconimu a jeho straně, velká část z nich ale byl najatá právě Berlusconiho odpůrci.

V takovém počínání  spatřuje italský premiér nekalou hru. "PDL cítí potřebu mobilizovat voliče o to více, že se cítí poškozena byrokratickou a justiční manipulací s cílem ovlivnit volby," prohlásil o víkendu Berlusconi a jeho straničtí kolegové.

Reagoval tak ještě na rozhodnutí soudu, který seskupení přes jeho odvolání vyřadil z volebního klání kvůli pozdní registraci v Římě. Zde žijí dva miliony voličů a Berlusconiho formace tak teď potřebuje co nejlepší výsledky v ostatních regionech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist