Skupina sedmi nejvyspělejších států světa a Ruska (G8) v sobotu na závěr dvoudenního summitu v kanadském Huntsville odsoudila březnový severokorejský torpédový útok na jihokorejskou vojenskou loď. Představitelé G8 také vyzvali Írán, aby respektoval svobodu projevu a další lidská práva. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na návrh společného komuniké.

Státy G8, tedy USA, Kanada, Německo, Británie, Francie, Itálie, Japonsko a Rusko, vyjádřily podporu Soulu, který naléhá na Radu bezpečnosti OSN, aby přijala rezoluci proti Pchjongjangu za potopení korvety Čchonan, při kterém zahynulo 46 námořníků. KLDR tvrdí, že Jižní Korea útok zinscenovala. Incident vystupňoval napětí na Korejském poloostrově. Oba korejské státy jsou formálně ve válečném stavu, válka mezi nimi v roce 1953 totiž skončila uzavřením příměří, nikoli míru.

Japonští zástupci podle AP uvedli, že Rusko jako jediné odmítalo ostřejší formulaci kritiky KLDR. Rusko spolu s Čínou patří k hlavním oporám severokorejského režimu.

V otázce Íránu zopakovala G8 stanovisko z loňského summitu. V komuniké skupina uvedla, že očekává, že Teherán bude respektovat lidská práva, ke kterým se zavázal v řadě mezinárodních smluv.

Zpráva o pokroku v Afghánistánu

G8 požádala afghánskou vládu, aby na červencové konferenci v Kábulu předložila spojencům důkazy o hmatatelném pokroku v přejímání větší odpovědnosti za bezpečnostní situaci v zemi. To je klíčové pro USA, které chtějí v polovině příštího roku začít z Afghánistánu stahovat vojenské jednotky.

Jednání G8 předcházelo dvoudennímu torontskému summitu G20, tedy skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí. Ten začal v sobotu. Proti setkání G20 v sobotu v Torontu protestovaly tisíce lidí z řad odpůrců globalizace, ekologických aktivistů nebo bojovníků za práva žen. Státníky má chránit před demonstranty třímetrová zeď kolem jednacích sálů. Na možné násilnosti se připravili také místní hoteliéři a obchodníci, kteří výlohy zakryli dřevěnými deskami.

Kvůli summitům G8 a G20 je v pohotovosti na 19.000 policistů. Úřady nechaly přestavět staré filmové studio na dočasnou věznici pro případně zadržené násilníky. Náklady na bezpečnost se podle DPA vyšplhaly na 930 milionů kanadských dolarů (téměř 19 miliard korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist