Program nadcházejícího summitu G8, který se uskuteční v italské L´Aquile poznamenané zemětřesením příští víkend, se změnil v důsledku vývoje povolební situace v Íránu. Nyní ho dolaďují státníci na obou stranách Atlantiku.
Hlavním tématem třídenního setkání ministrů zahraničí připravujících summit G8, který se sejde příští víkend v Itálii, měl být Afghánistán. Tvrdé represe, kterými režim v Teheránu potlačil protesty opozice proti průběhu prezidentských voleb v Íránu, však agendu změnily.
Jednání představitelů skupiny G8 se uskuteční bez zástupce z Teheránu, výjimečná příležitost, kdy se u jednoho stolu mohli setkat zástupci nejvyspělejších zemí světa s vlivným sousedem Afghánistánu.
Ještě před zahájením schůzky v Terstu, která potrvá do soboty, oznámil italský ministr zahraničí Franco Fratini, že G8 zaujme vůči situaci v Íránu "zvláště tvrdé a jasné stanovisko". Toto téma je nyní na programu šéfů diplomacie Británie, Itálie, Francie, Japonska, Kanady, Německa, Ruska a Spojených států.
USA zastupuje náměstek William Burns, protože ministryně zahraničí Hillary Clintonová si minulý týden zlomila loket.
Přestože Itálie ohlásila, že G8 se k situaci v Íránu vyjádří kriticky, není jisté, zda tomu bude odpovídat i výsledek. Jedním z důvodů je přítomnost Ruska na jednání a jeho zdrženlivější názor na Teherán.
Ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko nezaregistrovalo při potlačování demonstrací v Íránu žádná porušení zákona. Lavrov se však zároveň postavil proti "násilí a maření lidských životů".
Soukromá schůzka před G8
Aktuálního vývoje v Íránu a Afghánistánu se dotkne také páteční schůzka německé kancléřky Angely Merkelové a amerického prezidenta Baracka Obamy, kteří se sejdou v Bílém domě.
Německý pohled na válku v Afghánistánu by podle analytiků mohl změnit přibývající počet mrtvých vojáků - těsně před cestou Merkelové za oceán přišli v Afghánistánu o život tři příslušníci německé armády.
Strategie v Afghánistánu je jedním z důvodů nepříliš valných vztahů mezi Washingtonem a Berlínem. Zatímco Obama od nástupu do úřadu zdůrazňuje nutnost jednotného postoje v této zemi, Německo mělo dosud k válce rezervovaný postoj.
Německé má nicméně v zemi 3,7 tisíce vojáků a v minulém týdnu rozhodl kabinet o navýšení počtu o 300 vojáků. Přítomnost vojsk v Afghánistánu se ale nadále neshledává s podporou veřejnosti.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist