Po zhruba dvaceti letech nepřekročilo práh pro vstup do parlamentu HZDS Vladimíra Mečiara, které doposud patřilo do vládní koalice. Ve sněmovně nezasednou ani poslanci opoziční Strany maďarské koalice (SMK) Pála Csákyho, doslova „s odřenýma ušima“ se do parlamentu dostala druhá koaliční strana SNS Jána Sloty.

Fico se tváří velmi spokojeně a prohlašuje, že se o sestavení kabinetu určitě pokusí. Čtyři pravicové strany SDKU (15,4), SaS (12,1), KDH (8,5) a Most-Híd (8,1) mají ale podle neoficiálních výsledků o osm křesel víc. Iveta Radičová z SDKÚ už v noci na dnešek avizovala, že jednání s ostatními pravicovými partnery začne už během dnešního dne.

Fico se nevzdá

Robert Fico je s volebním výsledkem absolutně spokojený. „Najděte mi v Evropě jedinou politickou stranu, která byla ve vládě a po době těžkostí řešení hospodářské krize, plynové krize a jiných závažných věcí získala o šest procent víc než v minulých volbách. Je to absolutní vítězství,“ prohlásil.

Řekl také, že Směr má legitimní právo předstoupit před prezidenta a požádat o pověření na sestavení kabinetu. Je ale připraven odejít do opozice.

„A budeme pro pravicový slepenec tvrdou opozicí. Směr bude tak důsledná opozice, že tomuto slepenci víc než rok nedáváme…Tato pravicová vládní koalice bude pro nás jako bonbón na talíři,“ prohlásil sebevědomě.
výsledky voleb na Slovensku

Mečiar definitivně skončil

Potlesk a výkřik „Konečně!“ provázely v centrálách pravicových stran zveřejnění informace, že Mečiar zůstal před parlamentním prahem.

Vladimír Mečiar mezi novináře nepřišel. Mladí adepti na poslance pouze tlumočili jeho pocity. „Volební výsledek bereme na vědomí. Netěší nás, ale jedno je jisté. HZDS neprohrálo, prohrálo Slovensko,“ prohlásil Stanislav Háber.
Podobně se vyjádřil i Ján Slota, který varoval před vládou „homosexuálů a Maďarů“. Tvrdil, že během pravicového volebního období bude vytvořena na jihu Slovenska územní autonomie.

„Chce se mi brečet. Ze Slováků. Ale jaký národ, taková vláda,“ řekl ještě v průběhu zveřejňování volebních odhadů.

Pál Csáky a celé vedení strany SMK kvůli volebnímu neúspěchu podalo demisi.