Málokteré slovenské město si v předvolební kampani užilo takovou publicitu jako Považská Bystrica, která leží na severozápadu země.

Před dvěma týdny zde premiér a šéf vládní strany Směr Róbert Fico slavnostně otevřel nový dálniční most. A Slováci pak každý den poslouchali rozhlasové spoty o tom, jak ministerstvo dopravy zařídilo Považské Bystrici "spokojenější život".

Na Bystričana Jána Panáka má tato propagace jediný efekt - utvrdila ho v tom, proč nevolit strany vládní koalice. "Z těch rozhlasových spotů mi je špatně. Můj spokojený život výstavbou mostu spíše skončil," tvrdí Panák.

On i s desítkami svých sousedů má k dálnici hodně co říct – nový most se tyčí necelých třicet metrů nad jejich domy. "Před tím jsem byl zvyklý trávit volný čas na své zahrádce za domem, nyní jsem na ní deset minut a už mě z toho hluku bolí hlava. A to nemluvím o otřesech, výfukových plynech, nebo o stínu z té konstrukce, kvůli které nám sem slunce zasvítí tak na hodinu denně," vypráví nespokojený obyvatel Považské Bystrice.

Za toto "pozdvižení" se Panák dočkal jediného odškodnění – stát mu zaplatil výměnu plastových oken. Také proto byl dnes volit jednu z mimoparlamentních stran.

Spíše výjimka

Se svou averzí vůči nové dominantě však Ján Panák patří spíše k výjimkám. Většina obyvatel most přivítala. Výrazně totiž pomohl ulevit dopravnímu provozu ve městě.

"Kamiony, které dosud jezdily přes střed Bystrice, nyní jezdí nad ní. Na to, že se původně zvažovalo postavit tunel, už nikdo nemyslí. Lidé jsou rádi, že se ta situace konečně nějak vyřešila," říká místní občanský aktivista a učitel dějepisu Juraj Smatana.

Zájem nebo dokonce hrdost Bystričanů na nový most ukázal i otvírací ceremionál, jehož se kromě ministrů Směru a skupiny Elán, zúčastnilo na dvacet tisíc lidí. "Takový dav zde do ulic nevyšel ani během listopadu 1989. Nemálo obyvatel skutečně může mít pocit, že vláda pro ně něco udělala, i když se o mostě paradoxně rozhodlo ještě během předchozích kabinetů," dodává Smatana.

Na Slovensku probíhají volby, mají už svůj první skandál - čtěte ZDENáklonnost k dálnici vyjádřila i šedesátiletá místní rodačka Emília. "Díky tomu mostu teď nemám problém přejít přes hlavní silnici, když jdu do kostela. Za Dzurindy by se to nikdy nepostavilo," říká hrdá volička Směru.

A podobně mluví i další lidé, které redaktor HN oslovil před volební místností. "Nám se ten most líbí a právě díky současné vládě se postavil tak rychle. Vždyť u nás ani nic jiného k vidění není," shoduje se starší manželský pár Jozef a Helena krátce poté, co do urny hodil lístek, samozřejmě pro stranu Róberta Fica.

Sama Považská Bystrica patřila od začátku devadesátých let k baštám Vladimíra Mečiara, jenž si mimochodem před dvanácti lety rovněž dělal kampaň z otevíraní dálnice, na které si dokonce pozval německou modelku Claudii Schifferovou.

Trojnásobný expremiér zde jako v jednom z mála regionů zvítězil ještě v prezidentských volbách 2004. Se slábnutím jeho HZDS se však Považskobystričané přeorientovali na Ficův Směr. Ten zde v roce 2006 získal téměř třetinu hlasů. A není vyloučeno, že i díky nové dálnici se něco podobného zopakuje i dnes.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist