Smrt je v Jižní Africe blíž než jinde. Všudypřítomná kriminalita, bující AIDS a chaotická doprava si denně vyžádají úděsný počet obětí - obzvlášť mezi mladými lidmi, konstatuje německá agentura DPA.

"Horor bez konce," uvedl v úterý titulek bulvárního listu Daily Sun zprávu: V Tholeni, ve "vesnici smrti" v provincii Východní Kapsko neznámý pachatel při nočním krveprolití brutálně zavraždil 26letou Sinazo Mbekiovou a její oba syny ve věku šest a 14 let.

50 vražd denně

V malé obci bylo během uplynulých dvou let bestiálně zavražděno dalších devět lidí. Matka a její děti byly jen tři z průměrně 50 obětí vražd, které se v Jižní Africe denně odehrají. To je téměř 30krát tolik, co v Německu.

Návštěvníci mistrovství světa ve fotbale se v jihoafrických médiích denně s hrůzou dovídají otřesné zprávy o zdánlivě nekonečném násilí. Přes 330.000 lidí v Jižní Africe zemřelo od roku 1994 násilnou smrtí - to je víc než jich žije v Mannheimu nebo Bonnu.

Jenom Kolumbie je pokládána za nebezpečnější zemi. Počet vražd je přitom jen špičkou ledovce, co se týče násilné trestné činnosti. Miliony jihoafrických žen jsou oběťmi znásilnění. Podle organizací na ochranu žen byla očima statistika alespoň jednou v životě znásilněna každá čtvrtá Jihoafričanka.

Vysoký počet vražd je jen jednou z příčin, proč se během uplynulých 15 let snížila střední délka života Jihoafričanů z 68 na 45 let.

Agresivní řidiči

Také v silničním provozu tu umírá mnohem více lidí než ve srovnatelných zemích. Zhruba 13 679 obětí dopravních nehod bylo oficiálně zaznamenáno mezi říjnem 2008 a říjnem 2009. Dopravní experti jihoafrického autoklubu AA odhadují, že počet je ještě o 20 procent vyšší, protože lidé, kteří umírají na pozdní následky nehod, nejsou započítáváni.

V Německu, které má mnohem víc obyvatel a kde je více automobilů na hlavu, je počet lidí zabitých při dopravní nehodě o 50 procent nižší.

"Bože, tady se ale jezdí agresivně," volá návštěvnice z Kolína nad Rýnem typicky pro návštěvníka, jenž se poprvé ocitá na jihoafrické silnici. Dost často k vysoké nehodovosti přispívají mizerné silnice a chatrná auta. Rovněž jihoafričtí řidiči často představují bezpečnostní riziko. Řidičské zkoušky nejsou pokládány za příliš náročné a mnoho lidí jezdí i bez řidičského oprávnění.

A konečně svým dílem k vysoké úmrtnosti přispívá i choroba oslabené imunity AIDS. Každý den na ni umírá asi 1000 lidí. Nedostatek osvěty, prevence a léků učinil z Jihoafrické republiky jedno ze světových center rozšíření AIDS.

Infikováno je přes pět milionů lidí, tedy víc než deset procent obyvatel. V mnoha venkovských oblastech je HIV pozitivní víc než čtvrtina lidí. AIDS, v Jižní Africe pro mnohé stále tabu, tu není nemocí homosexuálů nebo drogově závislých. Kvůli AIDS se vyrojily miliony sirotků - dětí, jejichž rodiče na tuto nemoc zemřeli.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist