Vzhledem ke schválení nových protiíránských sankcí Radou bezpečnosti OSN zmrazí Rusko plány na dodání systému protiraketové obrany S-300 do Íránu. Ve čtvrtek to oznámila agentura Interfax s odvoláním na vysoce postaveného činitele ruské armády.

"Rozhodnutí Rady bezpečnosti je závazné pro všechny státy a Rusko není výjimkou," řekl Interfaxu jeho armádní zdroj. "Proto přirozeně zmrazíme i kontrakt na dodávky protiraket S-300 Teheránu."

Moskva přitom dosud popírala, že by se sankce mohly plánované dodávky moderních protiraket Íránu týkat. Ještě ve čtvrtek ráno vlivný šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Konstantin Kosačov zpravodaji agentury ITAR-TASS řekl, že nové sankce proti Íránu se protiraketového systému S-300 netýkají.

"Rezoluce obsahuje přesný výčet druhů zbraní, na které se sankce vztahují. Jsou tam například tanky a útočné vrtulníky, ale systémy obranného charakteru, mezi které patří S-300, v seznamu nejsou. Proto se na ně sankce nevztahují," řekl Kosačov.

Mobilní systém S-300, na Západě známý jako SA-20, může vypálit několik protiletadlových střel nebo raket současně a mohl by Íránu pomoci odrazit eventuální letecký úder Izraele nebo USA na objekty íránského jaderného programu.

Rusko přitvrzuje

Rusko se navíc podle ITAR-TASS chystá fakticky zablokovat členství Íránu v Organizaci zemí šanghajské spolupráce (SCO). Vyplývá to z návrhu rezluce, kterou předloží na summitu organizace v uzbeckém Taškentu. 

Jedním z hlavních jednacích bodů summitu má být podle ruské agentury schválení závazných pravidel pro přijímání nových členů. Členskými státy SCO jsou dnes kromě Ruska Čína, Uzbekistán, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán.

V roce 2006 požádal o plnoprávné členství Pákistán a v letech 2007 a 2008 opakovaně Írán, který má od roku 2006 v SCO status pozorovatele. Podle navrhovaných pravidel ale nesmí SCO za svého člena přijmout stát, který je vystaven mezinárodním sankcím, což členství Íránu blokuje.

Írán: Čína přijímá nadvládu USA

Rezoluci, která zavádí nové sankce proti Íránu přijala Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek. Cílem opatření je zastavit kontroverzní íránský jaderný program, který podle západních zemí směřuje k sestrojení atomové zbraně.

Íránský režim se proti nim ohradil a pohrozil odvetnými kroky. Íránská televize ve čtvrtek uvedla, že islámská republika plánuje "revizi vztahů" s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Teherán rovněž v souvislosti s novou rezolucí nebývale ostře kritizoval Čínu za to, že dokument podpořila. "Jsem překvapen, že Čína přijímá nadvládu Spojených států. Tento postoj bude mít nepochybně důsledky v jejích vztazích s muslimským světem," prohlásil šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Salehí na stranu Pekingu, který je největším obchodním partnerem Teheránu.

Salehí rovněž Čínu obvinil, že "měří dvojím metrem", když chrání Severní Koreu, přestože tato země odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Chavez: Potrestejte také Izrael

Zatímco západní země rezoluci vítají, turecký premiér Recep Tayyip Erdogan ji dnes označil za chybu. Turecko a Brazílie, které s Íránem v květnu podepsaly dohodu o výměně íránského uranu za palivové tyče, ve středu v Radě bezpečnosti hlasovaly proti sankcím. Podle Erdogana budou obě země nadále hledat diplomatické řešení sporu.

Také kontroverzní venezuelský prezident Hugo Chávez ve středu večer podpořil svého íránského kolegu Ahmadínežáda, když konstatoval, že protiíránské sankce "nestojí za zlámanou grešli", a kritizoval "cynismus USA a jejich spojenců, kteří nepotrestají sankcemi Izrael, jenž masakruje, vraždí a nedodržuje rezoluce OSN".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist