Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se zřejmě zúčastní mezinárodní konference OSN o budoucnosti Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Podle americké velvyslankyně při OSN Susan Riceové požádal o vízum do USA na dobu konání konference. Spojené státy přitom obviňují Írán z porušování této smlouvy a usilují o uvalení nových sankcí na něj kvůli jeho jadernému programu.
"Slyšeli jsme, že Ahmadínežád chce vést íránskou delegaci," citovala agentura Reuters nejmenovaného amerického diplomata. Riceová poté potvrdila, že Ahmadínežád požádal o americká víza.
"Jako hostitel sídla OSN máme určité povinnosti," řekl mluvčí ministerstva Philip Crowley. "Každý zahraniční představitel, který přijíždí do OSN v oficiální záležitosti, normálně dostává víza," dodal.
Členové íránské mise při OSN uvedli, že zatím není jasné, zda jejich delegaci povede Ahmadínežád, nebo ministr zahraničí Manúčehr Mottakí. Podle původních plánů ale měl do USA cestovat právě šéf íránské diplomacie.
Přestože spolu Írán a USA nemají diplomatické styky a Teherán čelí mezinárodním sankcím, s udělením víza pro Ahmadínežáda by podle Reuters neměl být problém. Washington obvykle poskytuje víza hlavám států, které přijíždějí jednat do centrály OSN.
Bude se opakovat neúspěch?
Konference začne v New Yorku v pondělí a potrvá do 28. května. Američané na ní chtějí NPT posílit, aby umožnila hnát k zodpovědnosti země, které se snaží získat jaderné zbraně. jednání mají navázat na podobnou konferenci z roku 2005, která skončila neúspěchem, když se její účastníci nedokázali dospět k zásadní dohodě.Smlouva o nešíření jaderných zbraní začala platit před 40 lety. Dohoda zavazuje členy jaderného klubu k tomu, aby atomové zbraně či jiná jaderná výbušná zařízení nepředávali dalším zemím ani jim nepomáhali při jejich vývoji.
Státy bez nukleárních zbraní se podpisem smlouvy vzdaly případných snah o jejich získání. Všechny signatářské země navíc souhlasily s tím, že umožní Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) kontrolu dodržování svých závazků.
Írán je v posledních letech terčem kritiky západních zemí kvůli svému jadernému programu. Teherán sice tvrdí, že usiluje pouze o výrobu elektřiny, podle Západu se ale snaží sestrojit jadernou zbraň. MAAE také zpochybnila účel jaderného programu, protože s ní Teherán plně nespolupracoval. Americký prezident Barack Obama uvedl Írán jako příklad země, která porušuje NPT.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist