Peking předložil KLDR formální stížnost, podle níž severokorejští pohraničníci zastřelili minulý týden na společné hranici tři Číňany a dalšího zranili. Oznámil to mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang. Čína je nejbližším spojencem izolovaného komunistického severokorejského režimu a podobné veřejné kritiky ze strany Pekingu jsou krajně neobvyklé.

"Příslušníci severokorejské pohraniční stráže zastřelili v pátek časně ráno tři obyvatele pohraničního města Tan-tung podezřelé z pašování zboží přes hranici," uvedl mluvčí čínské diplomacie Čchin na tiskové konferenci. "Čína předložila Severní Koreji v souvislosti s tímto incidentem oficiální stížnost," dodal s tím, že Peking celou záležitost prošetřuje.

Zprávy o zmíněné severokorejské palbě na čínské občany se poprvé objevily 4. června, když organizace severokorejských uprchlíků v Soulu informovala o zastřelení tří Číňanů, kteří se údajně snažili z KLDR propašovat měď. Podle této organizace se podobné incidenty odehrály na hranici KLDR a Číny již v minulosti, ale nebyly nikdy zveřejněny. Pchjongjang prý v těchto případech vždy Peking odškodnil železnou rudou či rybářskými produkty.


Vztahy Pekingu a Pchjongjangu jsou nyní v centru světové pozornosti v souvislosti s potopením jihokorejské válečné lodi, které podle mezinárodní vyšetřovací komise způsobilo severokorejské torpédo.

Soul chce, aby byla tato záležitost řešena na půdě Rady bezpečnosti OSN, v níž má Čína společně s Ruskem, USA, Británií a Francií právo veta. Peking na rozdíl od západních velmocí KLDR za potopení plavidla, na jehož palubě zahynulo 46 jihokorejských námořníků, otevřeně neodsoudil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist