Peking předložil KLDR formální stížnost, podle níž severokorejští pohraničníci zastřelili minulý týden na společné hranici tři Číňany a dalšího zranili. Oznámil to mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang. Čína je nejbližším spojencem izolovaného komunistického severokorejského režimu a podobné veřejné kritiky ze strany Pekingu jsou krajně neobvyklé.

"Příslušníci severokorejské pohraniční stráže zastřelili v pátek časně ráno tři obyvatele pohraničního města Tan-tung podezřelé z pašování zboží přes hranici," uvedl mluvčí čínské diplomacie Čchin na tiskové konferenci. "Čína předložila Severní Koreji v souvislosti s tímto incidentem oficiální stížnost," dodal s tím, že Peking celou záležitost prošetřuje.

Zprávy o zmíněné severokorejské palbě na čínské občany se poprvé objevily 4. června, když organizace severokorejských uprchlíků v Soulu informovala o zastřelení tří Číňanů, kteří se údajně snažili z KLDR propašovat měď. Podle této organizace se podobné incidenty odehrály na hranici KLDR a Číny již v minulosti, ale nebyly nikdy zveřejněny. Pchjongjang prý v těchto případech vždy Peking odškodnil železnou rudou či rybářskými produkty.


Vztahy Pekingu a Pchjongjangu jsou nyní v centru světové pozornosti v souvislosti s potopením jihokorejské válečné lodi, které podle mezinárodní vyšetřovací komise způsobilo severokorejské torpédo.

Soul chce, aby byla tato záležitost řešena na půdě Rady bezpečnosti OSN, v níž má Čína společně s Ruskem, USA, Británií a Francií právo veta. Peking na rozdíl od západních velmocí KLDR za potopení plavidla, na jehož palubě zahynulo 46 jihokorejských námořníků, otevřeně neodsoudil.

Související