Další člověk stane za uplynulé čtyři roky v čele japonské vlády. Poslanecká sněmovna japonského parlamentu zvolila novým premiérem šéfa Demokratické strany Japonska (DPJ) Naota Kana. Ten se dnes dostal do čela strany poté, co ve středu rezignoval jeho předchůdce v obou funkcích Jukio Hatojama. Kan působil jak ministr financí - svou zkušenost z této oblasti hodlá podle svých slov hned využít.

"Mým úkolem je obnovit zemi," prohlásil Naoto Kan v projevu po svém zvolení. "Budu posunovat Japonsko z deflace prostřednictvím širokých opatření vlády a Japonské banky," přičemž bude zapotřebí větší spolupráce s centrální bankou, řekl nový premiér. Jeho vláda se bude muset vypořádat s problémy finančními i politickými, Kan je prý ale připraven podněcovat i ekonomický růst.

Kan se chystá i na daňové reformy a zvýšení daní, aby zajistil systém sociálního zabezpečení pro stárnoucí populaci.

Po osmi měsících, kdy se zdálo, že ministerský předseda má hlavu v oblacích, to vypadá, že Japonsko získá pragmatickou vládu ochotnou bojovat s obrovským státním dluhem, napsala agentura Reuters ještě před Kanovým zvolením. 

Jeho zvolení do čela vlády bylo bez problémů, protože jeho strana má v dolní komoře parlamentu většinové postavení. O Kanovi bude ještě hlasovat horní komora parlamentu, ale jde spíše o formální krok, jelikož dolní sněmovna může v případě potřeby její rozhodnutí zvrátit.

Nepopulární Hatojama rezignoval kvůli nesplněným předvolebním slibům o odsunutí americké vojenské základny z ostrova Okinawa a skandálu ohledně financování politických stran, kvůli němuž byli nedávno odsouzeni dva jeho poradci k podmíněným trestům.