Dolní komora japonského parlamentu ve středu podle očekávání zvolila novým premiérem Jukia Hatojamu z Demokratické strany Japonsko (DPJ). Ta s převahou zvítězila v srpnových volbách a ukončila tak dlouholeté období vlády Liberálně-demokratické strany (LDP).

"Jsem nadšený z možnosti změnit historii. Bitva právě začíná," komentoval své zvolení čerstvý premiér.

Jen několik hodin po svém zvolení představil Hatojama i svůj kabinet. Podle očekávání se v něm objevilo mnoho neznámých tváří. DPJ totiž vznikla teprve před deseti lety a nikdy nebyla u moci – skoro polovina jejích poslanců zasedne v parlamentu úplně poprvé.

Štědřejší sociální politika bez vyšších daní

Před novou vládou bude stát nelehký úkol oživit stagnující ekonomiku, která prochází největším oslabením od druhé světové války. Právě hospodářský propad, růst nezaměstnanosti a pokles mezd byly jednou z příčin pádu předchozí vlády Taróa Asa.

Středolevá DPJ v předvolební kampani slibovala, že bude usilovat o snížení plýtvání a oživení ekonomiky bez zbytnění už tak dost velkého japonského dluhu. Její program ale zároveň počítá se zvýšením sociálních a zdravotních výdajů i zemědělských dotací. Kritici se proto ptají, z čeho vlastně chce nový předseda vlády sociální politiku financovat, když zároveň odmítá zvýšit daně.

Druhým výrazným tématem programu DPJ je snaha o omezení přebujelé japonské byrokracie. Strana svým voličům slibovala, že moc byrokratů zlomí a předá ji opět politickým silám.

V zahraniční politice chce Hatojama především napnout všechny síly, aby se vyřešil vleklý japonsko-ruský územní spor o Kurilské ostrovy, které Rusko okupuje od druhé světové války.

Dynastie politiků

Dvaašedesátiletý Hatojama pochází z prominentní japonské rodiny, jeho rodinný klan je přirovnáván k dynastii Kennedyových: pradědeček byl předsedou dolní komory parlamentu, dědeček zakladatelem a vůdcem Liberální strany a premiérem v padesátých letech, otec ministrem zahraničních věcí a Hatojamův bratr je poslancem za LDP.

Podle pozorovatelů nepatří Hatojama k často výbušným japonským politikům, působí klidně, střízlivě až flegmaticky. Jeho dlouholetý přítel, profesor statistiky Nozomu Macubara, o něm řekl, že "je klidný jako vodní pramen a nikdy na nikoho neútočí".

Oponenti, kteří jej v minulosti neváhali nazvat "vodnatou rozteklou zmrzlinou" či "E. T." (podle výrazných očí), míní, že Hatojama nemá potřebné zkušenosti, které mu umožní vyvést Japonsko z recese.

Klíčoví lidé v nové japonské vládě

Hirohisa Fudžii (77 let) - ministr financí

Dlouholetý zákonodárce je odborníkem na finance a rozpočtovou politiku. Působil jako úředník na vlivném ministerstvu financí. Předtím, než byl v roce 1977 zvolen do parlamentu, pracoval jako tajemník pro dva japonské ministerské předsedy. Fudžii již ministrem financí byl, a to v době koaliční vlády v letech 1993 až 1994.

Hirofumi Hirano (60) - hlavní tajemník vlády

Absolvent vědy a strojírenství na tokijské univerzitě bude pravou rukou Hatojamy. Pracoval ve společnosti Panasonic, kde stál v čele odborů. Členem demokratů je od roku 1998.

Tošimi Kitazawa (71) - ministr obrany

Relativně neznámý zákonodárce horní sněmovny (od roku 1998). Absolvent tokijské Wasedské univerzity je rodákem z Nagana. Zde několik let působil v městském zastupitelstvu. Je tvůrcem hlavní stranické politiky DPJ. Podporuje pacifistickou ústavu země, byl proti vyslání japonských vojsk v letech 2004 až 2006 na podporu USA do Iráku.

Masajuki Naošima (63) - ministr hospodářství, obchodu a průmyslu

Bývalý odborář ze společnosti Toyota Motor začal svoji politickou kariéru v horní sněmovně za malou, dnes již zaniklou levicovou stranu. Je stoupencem snižování vládních výdajů.

Kacuja Okada (56) - ministr zahraničních věcí

Obdivovatel amerického prezidenta Baracka Obamy s úzkými kontakty v Asii a USA zatím nemá žádnou vládní zkušenost. Je bývalým úředníkem ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu. Před vstupem do politiky v 36 letech krátce studoval na Harvardově univerzitě. Je odborníkem na ekologické otázky a "dvojkou" v hierarchii DPJ.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist