Americký prezident se zastal Jižní Koreje a vyzval severokorejský režim, aby se omluvil za torpédový útok na její loď a změnil své "bojechtivé a výhružné" chování. A přikázal armádě, aby byla připravena se Jihokorejců zastat i v případě vojenského útoku ze severu.
"Podpora USA Koreji je jednoznačná a prezident přikázal velitelům armády, aby úzce spolupracovali se svými protějšky z Republiky Jižní Korea, aby byli připraveni zadržet budoucí agresi," cituje z vyjádření Bílého domu agentura Reuters.
Obamovo prohlášení je reakcí na ranní události, kdy Jižní Korea zmrazila veškerý obchod se svým severním sousedem a oznámila, že KLDR z útoku oficiálně obviní v Radě bezpečnosti OSN. O opatřeních v okázalém poselství k národu informoval jihokorejský prezident I Mjong-bak.
Jihokorejský ministr obrany Kim Te-jong zároveň oznámil, že Soul uspořádá společně s americkou armádou protiponorkové cvičení. Jih také podle ministra obnoví na hranici vysílání z tlampačů proti Severní Koreji a zúčastní se Američany vedeného cvičení k zadržování plavidel s podezřelými jadernými nebo raketovými zbrojními náklady.
Severní Korea musí být potrestána za své opakované provokace, řekl prezident a v projevu z národního Památníku války vypočítal "neustávající" typy útoků komunistického Severní Koreje, včetně pumového útoku v jihokorejském letadle, při němž v roce 1987 zahynulo všech 115 lidí na palubě.
KLDR: Torpédo jsme neodpálili. Pokud na nás uvalíte sankce, odpovíme válkou - čtěte ZDE
Fotbalová diplomacie v Koreji: Potopili jste nám loď, neuvidíte svůj tým na MS - čtěte ZDE
"Naším hlavním cílem není vojenská konfrontace," ujistil prezident v projevu přenášeném televizí. Varoval však zároveň, že Soul už nebude trpět žádné další severokorejské provokace a je připraven při jakémkoliv dalším narušení svého vzdušného prostoru, teritoriálních vod nebo území okamžitě využít svého práva na sebeobranu.
"Vždy jsme tolerovali brutalitu Severní Koreje, znovu a znovu. Dělali jsme to proto, že jsme vždy byli vedeni opravdovou touhou po míru na Korejském poloostrově," citovala z prezidentova prohlášení agentura AP.
"Teď se ale věci změnily. Severní Korea zaplatí cenu odpovídající jejím provokačním aktům," řekl I Mjong-bak. "Budu pokračovat v přijímání tvrdých opatření s cílem přivést Sever k odpovědnosti."
V trupu potopené korejské lodi našli úlomky torpéda, jednání s KLDR musí počkat - čtěte ZDE
Jihokorejci oplakávali námořníky ze záhadně potopené lodi - čtěte ZDE
Severokorejský ústřední deník Rodong sinmun současně s plánovaným projevem jihokorejského prezidenta označil výsledky vyšetřování útoku na jihokorejskou loď za "netolerovatelnou těžkou provokaci", rovnající se vyhlášení války.
"Zrádcovská skupina neunikne našemu nemilosrdnému trestu," citovala z deníku agentura KCNA.
Mezinárodní vyšetřovací komise minulý týden potvrdila, že jihokorejskou válečnou loď potopilo 26. března severokorejské torpédo. Zachránit z vod Žlutého moře se podařilo 58 členů posádky korvety Čchonan, 46 námořníků ale při nejhorší neštěstí jihokorejského válečného námořnictva od korejské války v letech 1950 až 1953 zahynulo. KLDR svou účast na incidentu vytrvale popírá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist