Ve východní Asii začala návštěva, která sice oficiálně vůbec neprobíhá, ale jejíž průběh ostře sleduje celý svět. Kim Čong-Il totiž podle informací světových agentur po čtyřech letech přijel do Číny. Jeho delegace přijíždí k hlavnímu spojenci KLDR v Asii ve chvíli, kdy tamní totalitní režim celý svět kritizuje za jaderné testy a kdy Jižní Korea vyšetřuje potopení své válečné lodě, za kterým dost možná stálo severokorejské torpédo.
Po nedávné nepovedené měnové reformě jde o hodně ale také samotnému Kimovi, který bude chtít od svých čínských partnerů slyšet hlavně příslib pomoci.
„Kim zřejmě vyjádří odhodlání vrátit se k šestistranným rozhovorům,“ řekl agentuře AP Jang Mu-Jin z Univerzity v Soulu. Od těchto jednání o severokorejském jaderném programu mezi oběma Korejemi, Čínou, Ruskem, Japonskem a USA odstoupila KLDR v dubnu 2009 a poté provedla několik jaderných testů.
Potraviny stačí do června
„Na oplátku dostane Kim od Číny hospodářskou pomoc,“ myslí si korejský odborník. Tu země urgentně potřebuje, neboť po nepovedené měnové reformě a kvůli dlouhodobě stagnující ekonomice hrozí další vlna hladu.
Po provedení jaderných testů byl navíc výrazně omezen přísun potravinové pomoci ze zahraničí, Světový potravinový program (WFP) OSN v pondělí upozornil, že zbídačené zemi už nedokáže dlouho dostatečně pomáhat.
"Buržoazní vetřelec" měl na starosti měnovou reformu v KLDR. A byl za ni popraven - čtěte ZDE
Reforma, která chudé učinila ještě chudšími. V KLDR zavírají obchody i trhy - čtěte ZDE
Záhada korvety Čchonan
Světová média navíc upozorňují, že vyjednávání bude komplikovat nová vlna napětí na Korejském poloostrově.
To nastalo poté, co se v březnu poblíž sporné námořní hranice potopila jihokorejská válečná loď. Při neštěstí zemřelo 46 námořníků a vyšetřovatelé označili za příčinu „vnější výbuch“, hovoří se hlavně o možném severokorejském torpédu nebo mině.
Zkáza jihokorejské lodi: útok sebevrahů? - čtěte ZDE
Jihokorejská armáda je v pohotovosti. Za výbuchem lodi mohla být mina z KLDR - čtěte ZDE
Přísně utajovaná návštěva
Obrněný vlak nejvyššího představitele KLDR čítající 17 vagonů v pondělí v časných ranních hodinách překročil čínskou hranici. Agentura AP později zveřejnila fotografie z čínského přístavního města Ta-lian, na nichž je údajně Kim zachycen s tmavými brýlemi na očích, jak opouští místní hotel. Jde podle všeho o první Kimovu cestu do zahraničí od roku 2008, kdy utrpěl mozkovou mrtvici.
"Kim Čong-il přijel dnes okolo 05:00 místního času (neděle 23:00 SELČ)," řekl agentuře AFP představitel oficiální čínské turistické kanceláře v čínském příhraničním městě Tan-tung. "Dostali jsme nařízení od policie a armády k rannímu zastavení turistického provozu," dodal nejmenovaný úředník.
Dálnice vedoucí z Tan-tungu do Ta-lianu byla v pondělí pro běžnou dopravu uzavřena a oblast byla pod silnou policejní ochranou. Zaměstnanec zmíněného hotelu v Ta-lianu agentuře Reuters řekl, že hotel odmítá rezervace pokojů kvůli mimořádné události. Podle zpráv z jihokorejského tisku přijel k hotelu konvoj 15 limuzín.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist