Ropná skvrna v Mexickém zálivu může poznamenat i listopadové volby do amerického Kongresu a přispět k oslabení demokratů. I to je jedním z důvodů, proč se prezident USA snaží zdůrazňovat roli britského koncernu BP v celé ekologické katastrofě. Těžební plošina společnosti BP se před měsícem potopila, do moře vyteklo na 23 milionů litrů ropy a její část se tento týden rozlila do ekologicky citlivých mokřadů v deltě řeky Mississippi.

"Veřejnost má tendenci trestat vládnoucí politiky i za přírodní katastrofy. Bez ohledu na to, zda se vládě podařilo zareagovat odpovídajícím způsobem," řekl politolog Eric Schickler z Kalifornské univerzity. "Pokud bude mít ropná skvrna významný dopad na ekonomiku u pobřeží Mexického zálivu, pravděpodobně to způsobí nějakou škodu prezidentovi a jeho straně," dodal.

Obama si je toho podle analytiků vědom, a proto se snaží zvýraznit roli BP. "Obama má zloducha na objednávku v BP. A určitě není zdrženlivý, pokud jde o obviňování," řekl politolog Larry Sabato z Virginské univerzity.

Podle Reuters si ale americká veřejnost uvědomuje, že část viny za ekologickou havárii padá i na administrativu. Vládní agentura pro nerostné suroviny Minerals Management Service (MMS) totiž čelí kritice, že nezohledňovala ekologická hlediska při povolování hlubinné těžby ropy. Ministr vnitra Ken Salazar, pod jehož úřad MMS spadá, ale odmítl vyvodit ze situace osobní odpovědnost.

Při výbuchu, po němž se těžební plošina potopila, zahynulo 11 lidí. Do moře poté čtyři týdny vytékalo na 800.000 litrů ropy denně, než se BP podařilo minulý týden umístit do poškozeného vrtu trubku a s ní surovinu stále více odsávat do tankeru. Ve čtvrtek společnost oznámila, že již odčerpává veškerou unikající ropu, ale odborníci nad tím vyjádřili pochybnosti a vláda nařídila to prověřit.

BP prohlásila, že ve čtvrtek se jednalo jen o hrubý odhad a že se jí ve skutečnosti daří odčerpávat kolem 352.000 litrů ropy, tedy necelou polovinu dříve uvedeného množství. Potvrdila, že se chce v neděli pokusit vrt ucpat speciálním bahnem a poté zabetonovat.

Britská společnost na nátlak Senátu USA také oznámila, že pomocí videokamery u úniku ropy pod mořem umožnila veřejnosti sledovat místo v přímém přenosu. Záběry podle britské stanice BBC dokazují, že velké množství ropy uniká kolem trubky do moře.

V minulých dnech se na pláže v Louisianě, v Mississippi, v Alabamě a na Floridě vyplavovaly chuchvalce dehtu vzniklé z unikající ropy. Tento týden ale členité pobřeží Louisiany zasáhla i hustá ropa. Ekologové varují, že zvířata, která surovina obalí, mohou rychle zahynout. Už dříve byla na pláže vyplavena těla uhynulých želv, delfínů a ptáků. Hrozí také, že se ropa dostane do potravního řetězce.

Odborníci se také obávají, že by mořské proudy mohly zanést ropu daleko na východ od místa katastrofy. Satelitní snímky pořízené Evropskou kosmickou agenturou (ESA) ukázaly, že ropa se už přinejmenším na povrchu Mexického zálivu dostala do proudů, které ji mohou odnést až na atlantické pobřeží Floridy nebo na Bahamy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist