S platností do 1. června vyhlásila ve středu kyrgyzská prozatímní vláda výjimečný stav. Důvodem jsou nové násilné střety v Džalalabádu na jihu země. Vláda zároveň anulovala prezidentské volby plánované na letošní říjen a svěřila prezidentské pravomoci až do konce příštího roku předsedkyni prozatímní vlády Roze Otunbajevové.

V dokumentu předaném novinářům se uvádí, že opatření v Džalalabádu stanoví zákaz nočního vycházení od 20:00 do 06:00 hodin. Vláda o tomto kroku rozhodla po dni nových násilností, které si vyžádaly podle ministerstva zdravotnictví dva mrtvé a šest desítek zraněných.

Prozatímní vláda se rozhodla svěřit Otunbajevové prezidentské pravomoci na přechodné období až do 31. prosince příštího roku. Anulovala tak prezidentské volby v zemi, které se měly konat letos v říjnu.

Ve vládním dekretu, o němž informují ruské agentury ITAR-TASS a RIA Novosti, se stanoví, že Otunbajevová od nynějška nemá právo být členkou politické strany, je povinna dodržovat politickou neutralitu a zdržovat se veškerých kroků na podporu jakékoliv strany. Její povinností bude rovněž zajistit uspořádání "svobodných, čestných a transparentních voleb" prezidenta a poslanců parlamentu.

Dekret rovněž stanoví, že prezident pro přechodném období nebude kandidovat na úřad hlavy státu ve volbách roku 2012. Dekret vstupuje v platnost dnem podpisu, podle agentury RIA Novosti bude ale otázka důvěry prezidentovi pro přechodné období zahrnuta do referenda o nové ústavě plánovaného na 27. června.

Etnicky motivované potyčky mezi Kyrgyzy a Uzbeky v Džalalabádu mají masový charakter a odpoledne stále pokračovaly. Podle prozatímní vlády násilí vyprovokovaly stoupenci bývalého prezidenta, který uprchl ze země a našel útočiště v Bělorusku. Vláda neustále tvrdí, že situaci dokáže zvládnout a násilí zastavit.
Nepokoje začaly dopoledne, když dav asi 5000 Kyrgyzů zaplavil centrum města a požadoval zatčení vůdce místní uzbecké menšiny a rektora uzbecké univerzity Kadyržana Batyrova, který údajně požadoval pro tuto menšinu autonomii. Dav zaútočil na budovu univerzity a pokusil se ji zapálit. Vzduchem létaly kameny a policie se snažila dav rozehnat, údajně jen výstřely do vzduchu. "Dav je velký a nekontrolovatelný," řekl agentuře Reuters mluvčí místního gubernátora Zamir Sabyrov.

Džalalabád byl minulý týden místem ostrých střetů mezi stoupenci uprchlého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva a těmi, kdo podporují prozatímní vládu. Nejméně dva lidé byli přitom zabiti a desítky dalších zraněny. Prozatímní vláda k nepokojům uvedla, že šlo o pokus o puč stoupenců bývalého prezidenta.

Podle Reuters vývoj v Kyrgyzstánu velmi znepokojuje Rusko i Spojené státy. Oba státy tu mají svou vojenskou základnu a soupeří mezi sebou o vliv v tomto strategickém regionu.

Poslední velký výbuch etnicky motivovaného násilí mezi Kyrgyzy a Uzbeky spadá do začátku devadesátých let, kdy byly po rozpadu Sovětského svazu na obou stranách zabity stovky lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist