Několik set odpůrců nové kyrgyzské vlády obsadilo ve čtvrtek ve městě Oši na jihu země sídlo oblastní správy a vyhlásilo neposlušnost novým úřadům. Demonstranti, proti nimž policie nezasáhla, dosadili do čela samosprávy Mamasadyka Bakirova, politika, kterého po převratu z počátku dubna nová vláda původně odvolala.

Úřadující šéf samosprávy Sooronbaj Žeenbekov úřad opustil. Nepokoje jsou hlášeny i z jiných kyrgyzských měst.

Vystupující na ošském mítinku odmítají obvinění, že by byli stoupenci svrženého režimu prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, podíl na organizování protivládního odporu podle agentury 24.kg výslovně odmítli příslušníci Bakijevovy rodiny.

Demonstranti nicméně žádají, aby se do svých funkcí vrátili uvolnění funkcionáři včetně bývalého ministra vnitra Moldomusy Kongantijeva. Prozatímní vládu obviňují z odpovědnosti za zvýšení kriminality, ze zmatené personální politiky a zhoršení hospodářské situace.

Podle agentury AKIpress v Oši demonstrují hlavně ženy a mladí lidé, během dne se začali shromažďovat lidé v dalším jihokyrgyzském městě Džalalabadu a znovu i v centru hlavního města Biškeku.

Podle předsedkyně prozatímní kyrgyzské vlády Rozy Otunbajevové za novou vlnou nepokojů nepochybně stojí stoupenci svrženého prezidenta. Na čtvrteční vládní schůzi v Biškeku Otunbajevová prohlásila, že jde o politický revanš. Přivrženci Bakijeva podle ní "podplácejí národ", aby dosáhli svých cílů.

Otunbajevová podle kyrgyzského vysílání Rádia Svoboda odmítla pověsti o rozkolu ve vládnoucí politické skupině a řekla, že rozdíly v názorech jsou přirozeným důsledkem diskuse o nové kyrgyzské ústavě. Referendum o nové ústavě Kyrgyzstánu je plánováno na konec června.

Jih Kyrgyzstánu, kam se dnes protivládní mítinky rozšířily, je mocenskou základnou svrženého prezidenta, který se po převratu z počátku dubna uchýlil do azylu v Bělorusku. Na rozdíl od severu země je jih značně národnostně různorodý, což vyvolává obavy z propuknutí etnického násilí.