Chtěli jsme jen osvobodit posádku a k pirátům jsme se zachovali férově, tvrdí velitelé operace na záchranu tankeru Moskovskij univeristět. Ten byl unesen 5. května somálskými piráty a ještě týž den osvobozen ruskými námořníky. Později vyšlo najevo, že propuštění piráti nedorazili ke břehu a zřejmě zemřeli.

„Úkol zlikvidovat piráty během operace na osvobození tankeru před námi nestál. Hlavní cíl byl jediný: osvobodit posádku,“ řekl v pondělí ruským novinářům velitel Tichomořské flotily Ildar Achmerov.

Unesené plavidlo s 23 muži na palubě v kritický den dostihl ruský torpédoborec Maršál Šapošnikov, který ještě v noci vyslal na pomoc protiteroristickou jednotku.

„Na tanker zaútočilo 21 vojáků, kteří byli rozděleni do tří skupin,“ popsal záchrannou operaci podplukovník Andrej Ježov. Muži se k plavidlu přiblížili na člunech, poté vystoupili na palubu. Přitom byli kryti palbou z Maršála Šapošnikova a helikoptéry Ka-27.

Několik pirátů bylo během akce zraněno a jeden zemřel. Jakmile se ruští námořníci dostali na palubu, piráti se okamžitě vzdali a prosili, abychom je propustili, dodává podplukovník.

"Všem raněným banditům byla našimi vojenskými lékaři poskytnuta nutná pomoc. Tělo zabitého jsme spolu s ostatními piráty naložili do jednoho z jejich člunů a poslali k nejbližšímu břehu,“ konstatoval Achmerov s tím, že piráti od ruských námořníků dostali zásoby vody, jídla a také všechno „haraburdí“, které u sebe měli při zadržení – s výjimkou zbraní, žebříků a navigačního zařízení.

„Další osudy pirátů neznáme,“ uzavřel Achmerov.

Útok kamerunských pirátů

Ruské námořnické odbory mezitím informovaly, že v neděli byla unesena další loď s rusko-ukrajinskou posádkou, tanker North Spirit plující pod vlajkou St. Vincent a Grenadina, který provozuje řecká společnost Balthellas Chartering.

„Jakmile lodivodi zakončili přípravy pro zakotvení v přístavu Douala a opustili loď, vystoupila na palubu skupina 20 ozbrojených lidí. Piráti vypnuli veškeré radiové a navigační zařízení, vykradli kajuty členů posádky,“ píšou odbory na svých webových stránkách.

Únosci poté „s automatickými zbraněmi v rukou“ přinutili kapitána a lodního mechanika nastoupit do jejich loďky, zatím není známo, kde se unesení nachází.