Smrtí jednoho z útočníků skončila v úterý přestřelka mezi somálskými piráty a posádkou obchodní lodi Almezaan plující pod panamskou vlajkou. Jedná se pravděpodobně o první případ, kdy byl jeden z pirátů zabit soukromou ochrankou plavidla.

„Brzy ráno v úterý 23. března zachytila válečná loď námořních sil EU (EU NAVFOR) nouzové volání ze strany obchodní lodi u somálského pobřeží a rychle se vydala na pomoc,“ popisuje incident EU NAVFOR.

Když evropská válečná loď připlula na místo, byl Almezaan směřující do Mogadišu již napaden piráty. „Soukromé ozbrojené plavidlo, které loď doprovázelo, opětovalo palbu a úspěšně odrazilo první útok, piráti ale pokračovali v nátlaku. Také druhý útok byl zastaven a piráti odpluli na moře,“ uvádí EU NAVFOR, který do záchranné akce nasadil španělskou fregatu Navarra.

„Fregata vyslala svou helikoptéru, která rychle lokalizovala Almezaan a pirátské lodě. Když podezřelí nevěnovali žádnou pozornost výzvám z helikoptéry, aby přestali s útokem, vyšlo z vrtulníků několik varovných střel. Poté posádka Navarry obsadila pirátské lodě,“ pokračuje popis záchranné akce. Zde evropští námořníci našli šest živých pirátů a jednoho, který při přestřelce z obchodní lodí zemřel.

Celý incident bude nyní vyšetřován, zadržení piráti jsou ve vazbě.

Několik organizací, včetně Mezinárodní námořní kanceláře, vyjádřilo obavy, že nasazení soukromých ozbrojených ochranek do bojů proti pirátům může přispět k eskalaci násilí v oblasti. Doposud je totiž znám jediný případ, kdy piráti zabili rukojmí, a smrt námořníků během útoku pirátů je také vzácnou výjimkou. Pokud však bude posádka lodí ozbrojená, mohou k násilnějším metodám sáhnout i piráti, myslí si podle agentury AP někteří odborníci.

Před útoky pirátů v Adenském zálivu a v západní části Indického oceánu chrání obchodní plavidla protipirátská mise Evropské unie a válečné flotily Číny a USA. Přesto však aktivita somálských ozbrojenců neustává, naopak se odvažují stále dále od afrických břehů.

Začátkem týdne tak unesli loď tureckého vlastníka dokonce 1800 km od somálského pobřeží, tedy blíže k Indii než k Africe.

Mluvčí EU NAVFOR John Harbour uvedl, že při zásahu mezinárodních sil zemřel za poslední rok asi tucet pirátů. Stovky dalších se ale zřejmě utopily nebo zemřely na dehydrataci, když jejich člunům došlo palivo, dodává Alan Cole Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu.