Společnost British Petrol (BP) chtěla před finančníky z Wall Street vykázat zisky, a proto přistoupila ke škrtům - mimo jiné v oblasti bezpečnosti a údržby. Takové obvinění vznesla jedna z akcionářek BP Katherine Firpová, která z těchto důvodů žaluje vedení společnosti.

BP se přitom zavázala zlepšit bezpečnostní opatření už před čtyřmi lety, kdy byl tento slib součástí mimosoudního vyrovnání s akcionáři, kteří společnost žalovali kvůli výbuchu v rafinerii v Texas City v roce 1995.

Nic takového se však podle Firpové nestalo a vedení „nadále ignorovalo a přehlíželo bezpečnostní otázky týkající se operací v hlubokých vodách,“ cituje z textu žaloby agentura Bloomberg.

Výkonný ředitel BP Tony Hayward a další šéfové společnosti podle žalující strany přijali pouze „kosmetické změny“ a ignorovali „podstatu porušování bezpečnostních pravidel a hrozby, kterou představuje pro prostředí Zálivu, obchodní a soukromé vlastnictví a přežití samotné společnosti.“

Mluvčí BP se zatím k případu nevyjádřili.

Firpová je přitom kromě přehlížení rizik viní i z toho, že lobovali u státních a federálních úřadů za zmírnění bezpečnostních pravidel pro těžbu.

U soudu bude požadovat finanční odškodnění, zvolení nového vedení a ustavení speciálního panelu pro monitorování ekologických dopadů činnosti společnosti.

Nejhorší katastrofa za 20 let

Kromě aktuálního případu čelí společnost BP v souvislosti s únikem ropy u pobřeží Louisiany asi stovce dalších žalob, především ze strany místních rybářů a podnikatelů.

Dubnová exploze ropné plošiny Deepwater Horizon stála život 11 dělníků a způsobila největší ekologickou katastrofu na území USA od roku 1989, kdy u břehů Aljašky havaroval tanker společnosti Exxon Valdez. Tehdy se do moře dostalo přes 40 milionů litrů ropy.

Z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu nyní uniká téměř 800 tisíc litrů ropy denně.

Tony Hayward redaktorům britského nedělníku The Sunday Telegraph řekl, že koncern by mohl do odstraňování unikající ropy investovat až deset milionů dolarů denně, což je víc než společnost původně předpokládala. Dosud BP do likvidace úniku ropy investovala 350 milionů dolarů (přes 6,9 miliardy Kč).

Není však jasné, kdy se prýštící tekutinu podaří zastavit, první pokus zadržet ji s pomocí stotunového kontejneru z betonu a oceli o víkendu ztroskotal. Nyní je ve hře několik dalších variant, mimo jiné i ucpání vrtu pomocí odpadových materiálů.

"Vezmou hromadu odpadků - roztrhané pneumatiky, golfové míčky a podobě - a pod velmi velkým tlakem je vystřelí do vrtu a budou doufat, že ho tím ucpou a zastaví tak únik," popsal televizní stanici CNN plán BP velitel americké pobřežní stráže Thad Allen.

Zároveň probíhá hloubení nového vrtu, kterým by bylo možné ucpat ten unikající odspodu, práce ale potrvají ještě asi 80 dní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist