Hlava Íránu na právě začínající konferenci o revizi smlouvy nešíření jaderných zbraní (NPT) v OSN "nezklamala". Ve svém dlouho očekávaném projevu se znovu opřela do  Spojených států a Izraele, když je obvinila z podpory terorismu. V New Yorku panují obavy, že konference skončí kvůli Íránu patem.

Největším nebezpečím pro světovou bezpečnost jsou země, které již jaderné zbraně mají, vzkázal v pondělí Ahmadínežád Washingtonu a Izraeli. USA jsou podle něj pokrytecké, když kritizují Írán za jeho domnělý jaderný program.

Ahmadínežádovo vystoupení očekávali diplomaté v OSN s napětím - přítomnost Íránu na konferenci ji může odsoudit k neúspěchu. Pro přijetí jejích závěrů je totiž třeba jednomyslný souhlas všech zhruba 190 signatářů smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Spojené státy již proto dopředu uvedly, že za úspěch budou považovat, když se díky ní země nedodržující NPT ocitnou ve větší izolaci. USA by také na konferenci chtěly získat možnost větších postihů pro takové země.

Demokratický senátor Charles Schumer v reakci na příjezd Ahmadínežádá médiím řekl, že by Ahmadínežád ve svém projevu v OSN měl odsoudit šíření jaderných zbraní, anebo se vrátit domů. "Jde o vrchol pokrytectví. Panu Ahmadínežádovi bych chtěl vzkázat, aby přiznal své jaderné ambice, anebo odjel," uvedl senátor.

"Moje země je mírumilovná"

Íránský prezident nicméně pokračoval ve své protizápadní a protiizraelské rétorice. Připomněl, že to byly právě Spojené státy, kdo poprvé použil jadernou bombu a kdo používá munici obsahující uran.

Ve svém zhruba půlhodinovém projevu íránský prezident také vyzval Spojené státy, aby zničily jaderné zbraně na svém území i na území svých spojenců. "Jaderné zbraně nejsou obranné zbraně, ale jsou namířeny proti lidskosti," uvedl Ahmadínežád.

Íránský prezident také kvůli vlastnictví jaderných zbraní kritizoval Izrael, jejž důsledně označoval za sionistický režim. Svou zemi pak označil za mírumilovnou a připomněl, že je kolébkou civilizace. Podle Ahmadínežáda neexistuje jediný důkaz o tom, že jeho země vyvíjí jaderné zbraně. Jeho projev bojkotovali zástupci některých západních zemí, například USA, Francie či Británie.

Spojené státy na konferenci chtějí pokračovat ve snaze současné americké vlády o jaderné odzbrojení, jež prezident Barack Obama nastínil loni v dubnu v Praze. Írán nicméně může celou konferenci odsoudit k neúspěchu. Pro přijetí jejích závěrů je totiž třeba jednomyslný souhlas všech 189 signatářů smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist