Iráčané zadržovaní půl roku v tajné věznici v Bagdádu tam byli krutě mučeni. Tvrdí to organizace Human Rights Watch (HRW), jejíž zástupci s několika vězni převezenými do jiného zařízení mluvili. Trestanci byli hlavně sunnité zatčení na iráckém severu za údajnou podporu teroristů. O existenci zařízení se nevědělo do začátku dubna, kdy na ně upozornily USA a irácká ministryně lidských práv.

Obvinění z mučení připomíná kruté zacházení s vězni v Abú Ghrajbu, avšak tehdy byli viníky nikoli Iráčané, ale američtí vojáci, píše agentura AFP.

I když věznici spravovala jednotka podléhají premiérovi Núrímu Málikímu, předseda vlády tvrdí, že o existenci zařízení v areálu vojenského letiště Musana nevěděl. Nařídil ho ale zavřít.

Sto z původních 431 vězňů bylo propuštěno, 20 posláno zpátky do Mosulu a zbytek byl převezen do věznic podléhajících ministerstvu spravedlnosti. Jednou z nich je středisko Rusafa, kde se 42 převezenými hovořili zástupci HRW.

"Děly se tam strašné věci, domníváme se, že mučení bylo v Musaně běžné," řekl zástupce ředitele blízkovýchodní sekce HRW Joe Stork. Mučitelé prý v Musaně vězně věšeli za chodidla, bili je i bičovali a na hlavu uvazovali plastové sáčky. "Když omdleli, přiváděli je k vědomí elektrickými šoky aplikovanými na genitáliích i jiných částech těla," uvádí HWR ve své zprávě.

Muži vypověděli, že je věznitelé sexuálně zneužívali s pomocí pistolí a násad na košťata. Někteří byli přinuceni k orálnímu sexu. Strážci k bití používali kabely, pálili vězně kyselinou nebo cigaretami a některým vymlátili zuby.

Jeden z vězňů vypověděl, že se jeho spoluvězeň, který byl lékař, dožadoval rychlé lékařské pomoci pro třetího muže, který po mučení utrpěl krvácení do mozku. "Strážci umučeného vynesli z cely a za krátkou dobu ho přinesli zpět s tím, že je v pořádku. O hodinu později zemřel," řekl při výpovědi vězeň.

Lidé zadržovaní v Musaně byli loni na podzim zatčeni v severoirácké provincii Ninive kvůli podezření, že patří k teroristům.

"Vláda musí soudně stíhat všechny, kdo nesou odpovědnost za toto systematické týrání," řekl Stork, který žádá nezávislé vyšetření.

Jako první přinesl informaci o tajné věznici v Bagdádu 19. dubna americký deník Los Angeles Times. Podle iráckého ministerstva lidských práv bylo zařízení zavřeno v polovině dubna. O vyšetření poměrů ve vězení požádala Irák také Amnesty International.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist