Poblíž amerického pobřeží, v Mexickém zálivu, se odehrává největší záchranářská akce za dvacet let. Z hloubky kilometru a půl pod hladinou už několik dnů vytéká do moře asi tisíc barelů (tj. 160 tisíc litrů) ropy denně z havarované plošiny britské ropné společnosti BP.

Rychle se šířící skvrna dosáhla včera přibližně stejné rozlohy jako asijský Hongkong, tedy přes tisíc kilometrů čtverečních.

I když není jasné, jaké množství ropy se už do moře dostalo, jde podle listu Wall Street Journal zřejmě o největší únik ropy do Mexického zálivu za nejméně deset let a pobřeží amerického státu Louisiana se bojí ekologické katastrofy.

„Jednoznačně ten únik ropy je velmi vážný,“ řekla kontradmirálka Mary Landryová z americké pobřežní stráže.

S doposud nejhorší ropnou katastrofou v americké historii se ale nynější situace zatím nedá srovnávat. Tehdy, v roce 1989, se u břehů Aljašky vylilo 260 tisíc barelů ropy z tankeru Exxon Valdez.

Plošina Deepwater Horizon explodovala a zřítila se do moře minulý týden. Únik ropy však záchranáři zjistili až v sobotu.

Komplikovaná záchrana

Likvidaci katastrofy komplikuje špatné počasí – několikametrové vlny, bouřky a déšť.

Ropná společnost se od včerejška pokouší vyřešit problém s pomocí podmořských robotů. Prostřednictvím dálkově ovládaných strojů vybavených kamerami chce britská firma BP aktivovat 450 tun těžké zařízení na mořském dně, určené k uzavření vrtu.

 

Operace, která potrvá nejméně den, má ale nejistý výsledek. „Je to velmi složitý úkol, který nemusí být úspěšný,“ prohlásil operační šéf těžařského oddělení firmy, Douf Suttles.

V případě neúspěchu se ropná společnost pokusí uskutečnit alternativní vrt a vpravit do poškozeného hustou tekutinu, která by zablokovala další unikání ropy. Nevýhodou tohoto postupu je, že může zabrat dva až tři měsíce.

Poslední možností, o níž BP uvažuje, je pokrýt oblast pod vodou obrovskou nornou stěnou, která by nasála unikající ropu a poté byla odčerpána na loď. Protože ropa je lehčí než voda, pomalu stoupá k hladině.

Rozbouřené moře ale způsobuje, že ropa mísící se s vodou vytváří přilnavou emulzi, kterou nelze likvidovat lehce. „Vypadá to téměř jako našlehaná čokoládová pěna. Je opravdu těžké to sbírat,“ řekla záchranářka Nancy Kinnerová.

Obavy ekologů

Ropná skvrna se nachází přes padesát kilometrů od pobřeží Louisiany, potrvá nejméně tři dny, než může začít ohrožovat pobřeží. Počasí ji ale zatím drží v bezpečné vzdálenosti.

„Velmi záleží na tom, jak dlouho bude únik ropy trvat,“ řekl listu Wall Street Journal odborník z Kalifornské univerzity Keith Clarke. „Nejhorším scénářem by bylo zničení mořského života, obzvlášť ptáků a mořských savců.“

Příčina havárie není známá, ale odborníci mají za to, že byla způsobena lidskou chybou, jak tomu obvykle bylo při podobných neštěstích na ropných plošinách v minulosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist