Islanďané jsou na sopečnou aktivitu zvyklí a dobře připravení. Více než ohrožení života a ztráty střechy nad hlavou se ale teď bojí spíše hospodářského vývoje a o svou pověst v Evropě.
Jak ovlivňuje aktuální situace kolem sopky běžný život Islanďanů?
Přímo ovlivňuje život farmářů v okolí sopky. Ovlivní také budoucnost Islandu i Evropy a samozřejmě, jako každá erupce, budou mít i ty poslední vliv na klima a úrodu. Kvůli směru větru nyní všechen sopečný prach míří do Evropy a nově také do Ameriky, takže přímo v Reykjavíku ten mrak nepociťujeme. Naše mezinárodní letiště je celou dobu otevřené.
Jinak ale samozřejmě Island žije dnem i nocí pod tlakem nejnovějších zpráv. Pokud by se směr větru změnil, mohla by naše metropole vypadat jako Pompeje. Nános prachu je v oblasti, kde je sopka, neuvěřitelný. Snad nám pod tíhou popílku nebudou "padat střechy".
Je život mezi islandskými sopkami nebezpečný? Dá se na to zvyknout?
Erupce náš většinou nevystavuje přímému nebezpečí, až na sopečný výbuch sopky Vestmannaeyjar v roce 1972, kdy byl celý ostrov evakuován a zasypán prachem a lávou. Ani tehdy ale nikdo nepřišel o život a farmáři zachránili všechen dobytek. Výbuch jsem tehdy viděla asi týden poté a později jsem se jela na místo i podívat.
Islanďané jsou si vědomi toho, že erupce a zemětřesení mohou být na denním pořádku, proto staví své domy pečlivě. Máme seismografické přístroje a úžasné odborníky, veškeré změny sledujeme. Musím říct, že první pomoc, evakuace a veškerá organizace v případě nebezpečí tu fungují fantasticky. Islanďané jsou podle mě více než "zvyklí". Jsou připraveni dobře.
Jak to aktuálně vypadá s dopravou na ostrově a z ostrova?
Naše letecké společnosti pochopitelně ztrácí peníze, protože nemůžeme přistávat v Evropě. Horší je, že jsme absolutně závislí na leteckém spojení. Já osobně například nemůžu poslat do Čech dopis matce, která nepoužívá internet. Momentálně jsme tu tak trochu odřiznutí od světa.
Může se aktuální situace ještě podepsat na ekonomické krizi, s níž se Island poslední rok potýká?
O dopadech sopečné aktivity teď všichni diskutují. Jak lidé, tak vědci... těžko říct. Island je momentálně hodně proslavený, bohužel negativně. Situace je zde velice vážná, a to právě kvůli krizi.
Dana Jónsson je původem Češka, která se v sedmdesátých letech vdala na Island. Pracuje jako kameramanka tamní televize.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist