"Maďarská vláda věří, že je proti étosu, úsilí a nařízením Evropské unie, aby členský stát protiprávně zablokoval vstup občanovi jiného členského státu na základě předpokládaného politického pozadí," oznámil v prohlášení úřad maďarského premiéra. Maďarsko proto chce incident postoupit Evropskému soudnímu dvoru.
Slovák je na maďarském pomezí nevítaný jako Maďar v Bratislavě - čtěte ZDE
Slováci vzkázali Maďarům: Budete se více učit slovensky - čtěte ZDE
Evropská komise loni při jednání o incidentu zdůraznila, že svoboda pohybu je jedním ze základních práv občanů EU. Také dodala, že k hlavě státu by se v tomto ohledu mělo přistupovat jinak. Maďarsko již tehdy oznámilo, že si chce stěžovat u lucemburského tribunálu.
Sólyom loni v létě zamýšlel navštívit jihoslovenské Komárno, kde se měl zúčastnit odhalení sochy někdejšího uherského panovníka Štěpána. Přední slovenští politici tento záměr označili jako nevhodný a provokativní, protože Sólyom měl přijet 21. srpna, tedy v den výročí obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy. Mezi armádami, které v roce 1968 do země vtrhly, byly i maďarské ozbrojené síly. Sólyom výhradu slovenské strany odmítl.
Vztahy mezi Slovenskem, kde žije asi půlmilionová maďarská menšina, a Maďarskem jsou tradičně napjaté. Vážně je poškodilo například loňské přijetí slovenského jazykového zákona, který podle Budapešti diskriminuje menšiny. Bratislava naopak tvrdí, že jejich práva posiluje. Za porušení tohoto zákona hrozí institucím a firmám od ledna pokuta až 5000 eur (asi 130.000 korun).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist