Slovenské ministerstvo kultury kritizovalo záměr Maďarska proplácet slovenským Maďarům a dalším menšinám v zemi případné pokuty za prohřešky proti zákonu na ochranu slovenštiny. Podle mluvčího ministerstva Jozefa Bednára vytvořením chystaného fondu zasáhne Budapešť do vnitřních záležitostí Slovenska.

"Ministerstvo kultury považuje rozhodnutí maďarské vlády založit jazykový fond (...) za zasahování do vnitřních záležitostí Slovenské republiky," prohlásil Bednár bez bližších podrobností.

Do fondu má maďarská vláda vložit několik desítek milionů forintů (několik milionů korun). Přispět ale mohou také soukromé osoby, instituce, občanská sdružení či podniky. Zřízením účtu se má maďarská vláda zabývat ve středu.

Maďarskem kritizovaný zákon o státním jazyku zabezpečuje podle Bednára všem občanům Slovenska přístup k informacím ve slovenštině. V minulosti se údajně stávaly případy, že v obcích s převahou obyvatel maďarské národnosti bylo vysílání místního rozhlasu výlučně v maďarštině. Ministerstvo prý také zaznamenalo stížnosti proti velkoplošným plakátům s maďarskými nápisy.
Zákon, který na Slovensku platí od loňského září, vyžaduje používání slovenštiny v oficiálním styku. Svůj jazyk mohou národní menšiny užívat při komunikaci s úřady ve městech a vesnicích, kde tvoří více než dvacet procent obyvatel. Češi mohou nadále komunikovat s úřady česky. Podle Budapešti novela diskriminuje menšiny, Bratislava naopak tvrdí, že jejich práva posiluje.

Za porušení tohoto zákona hrozí od ledna pokuta až 5000 eur (asi 130.000 korun). Zatím úřady podle dostupných informací peněžitý trest neuložily. Pokutováni mohou být pouze podnikatelé a instituce, ne fyzické osoby.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist