Americký prezident Barack Obama v neděli přiletěl na neohlášenou návštěvu do válkou zmítaného Afghánistánu. Jako hlava státu je tam poprvé.

Agentura AP napsala, že v zemi zůstane jen několik hodin. Krátký pobyt se odehrává po setmění. Jeho letadlo přistálo po celonočním letu z Washingtonu na základně v Bagrámu, odkud odletěl vrtulníkem do Kábulu.

Po přistání v afghánské metropoli zahájil jednání s prezidentem Hamídem Karzáím a s jeho vládou. Bílý dům oznámil, že Karzáí byl o jeho příletu informován jen s několikahodinovým předstihem. Malá skupina spolupracovníků a novinářů, kteří letěli s Obamou, byli ohledně cesty vázáni mlčenlivostí. 

Při setkání s hlavou státu Obama řekl, že je povzbuzen pokrokem, jakého Afghánistán dosáhl, ale vyzval k dalšímu úsilí o omezení korupce a o prosazení zásad právního státu. Obama uvedl, že Afghánistán dosáhl pokroku ve vojenském tažení proti povstalcům z extremistického hnutí Taliban a ve zlepšování služeb pro své obyvatele.

Karzáí, který loni vzbudil v USA výhrady kvůli spornému způsobu, jakým byl znovu zvolen do funkce hlavy státu, americkému prezidentovi poděkoval za podporu a vyslovil naději, že partnerské vztahy obou zemí budou pokračovat. Bílý dům oznámil, že 12. května Karzáí navštíví Washington.

Kromě s Karzáím a s jeho vládou se má Obama setkat s velitelem spojeneckých sil v Afghánistánu generálem Stanleym McChrystalem a s americkým velvyslancem Karlem Eikenberrym, kteří ho mají informovat o posledním vývoji v zemi. Prezident má rovněž promluvit k americkým vojákům. Obama je jako prezident také vrchním velitelem amerických ozbrojených sil. Loni podobně překvapivě navštívil Irák.

Obama chce více vojáků

V Afghánistánu byl už v roce 2008 ještě jako prezidentský kandidát. Po nástupu do funkce rozhodl přenést hlavní pozornost z Iráku na Afghánistán, kde se znovu vzmáhá bývalé vládní hnutí Taliban, svržené s rozhodujícím americkým přispěním v roce 2001.

Obama loni rozhodl vyslat do Afghánistánu dalších zhruba 30 tisíc amerických vojáků. Jejich celkový počet se tak zvýší na asi 100 tisíc. Když loni v lednu nastupoval do funkce, bylo jich tam 34 tisíc. Nejméně 945 jich už zahynulo. Kromě toho je v Afghánistánu asi 40 tisíc vojáků z dalších zemí Severoatlantické aliance včetně Česka.

Obamova návštěva přichází dva dny po novém výhrůžném poselství předpokládaného vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina na adresu Američanů.

Související