Italský ústavní soud dnes zrušil zákon o imunitě vysokých vládních činitelů, když jej označil za odporující ústavě. Může tak být obnoveno vyšetřování případů premiéra Silvia Berlusconiho a tří dalších vysokých politiků, pokud se zákonem přijatým v roce 2008 kryli před soudním stíháním. Verdikt by podle agentur mohl vyústit v tlak na Berlusconiho, aby odstoupil. Premiér ale podobné spekulace rozhodně odmítl.

Z právního hlediska byl zákon napaden proto, že porušuje rovnost všech občanů před zákonem mimo toho, že mění ústavu, a proto měl být schválen dvoutřetinovou většinou parlamentu, k čemuž ale nedošlo. Ve skutečnosti ale část veřejného mínění a parlamentní opozice neuvěřila důvodům, které pro zákon uvedl ministr spravedlnosti Angelino Alfano: dát ústavním činitelům možnost nerušeně vykonávat svou funkci do konce mandátu.

Dva postoje

"Premiér, který je podle volebního zákona přímo zvolen do funkce, musí mít možnost, aby se celou energií věnoval svému poslání", řekl v parlamentu Alfano. Mínění opozice a velké části tisku je opačné: "je to ochranný štít, který si Berlusconi dal schválit svou parlamentní většinou, protože každý ví, že s ním ještě probíhají různá trestní řízení", prohlásil šéf strany Itálie hodnot a bývalý prokurátor Antonio di Pietro.

Berlusconi a mnozí jeho stoupenci se obávají, že by se mohl opakovat scénář z roku 1994, kdy byl sedm měsíců po volebním vítězství donucen rezignovat pro obvinění z korupce. "V Itálii existují nadále vlivné kruhy, které chtějí sesadit Berlusconiho vládu bez ohledu na to, že jasně zvítězila v demokratických volbách a má širokou podporu veřejnosti, je to vlastně komplot", prohlásil šéf parlamentního klubu Berlusconiho strany Fabrizio Cicchitto.

K tomuto přesvědčení Berlusconiho vede i pondělní rozhodnutí milánského soudu, které odsoudilo premiéra a jeho holding Fininvest v kauze, která je stará dvacet let, k zaplacení 749 milionů eur odškodnění firmě CIR, jejímž majitelem je podnikatel Carlo De Benedetti. Premiérova dcera Marina, která vede holding, již oznámila, že se odvolá.

Berlusconi hovoří o spiknutí

Berlusconi je přesvědčen, že rozsudek soudu je součástí strategie usilující o "jeho defenestraci".

Někteří představitelé jeho koalice navrhují velkou protestní demonstraci, on sám podle některých náznaků by v případě negativního rozhodnutí Ústavního soudu dal přednost předčasně vypsaným volbám.

A ty by mu v současné situaci určitě přinesly další vítězství. Většina Italů stojí za Berlusconim, i když patrně neschvaluje jeho osobní život. Ale uznává mu manažerské schopnosti.

Proti Berlusconimu už bylo vedeno mnoho soudních pří, souvisejících zejména s jeho obchodními zájmy. Dosud byl vždy osvobozen nebo zbaven obvinění, protože se těšil imunitě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist