O zneužívání dětí ve sboru jsem neměl tušení. Přiznávám ale, že v době svého šéfování v 70. letech jsem sám udělil některému chóristovi pohlavek. S takovou pravdou vyrukoval na začátku týdne papežův bratr a bývalý představený chlapeckého chrámového sboru v bavorském Řezně, Georg Ratzinger. Učinil tak v době, kdy v Německu, ale i dalších zemích, probíhá bouřlivá diskuse o zneužívání dětí v církvi.
"Nikdy jsem nikoho nezbil do modra a když byly následně tělesné tresty zakázány, úzkostně jsem to dodržoval," hájí se Ratzinger v rozhovoru pro deník Passauer Neue Presse.
"Dřív byly pohlavky prostě jedním ze způsobů, jak zareagovat na poklesky nebo vědomé odmítání spolupráce," dodává. Podle svých slov byl ale rád, když byly tělesné výchovné tresty zákonem zcela zakázány.
"Dodržoval jsem ten zákaz co nejpřísněji a vnitřně se mi ulehčilo," zdůraznil.
Série skandálu v německé církvi
Ratzinger v rozhovoru zopakoval své dřívější stanovisko, že o případech sexuálního zneužívání v chlapeckém chrámovém sboru v Řezně nic nevěděl, a to ani v podobě šeptandy. Vyjádřil lítost nad tělesným i duševním strádáním obětí.
O roli svého bratra, papeže Benedikta XVI., při řešení aféry se sexuálním zneužíváním dětí v církevních institucích, uvedl jen tolik, že papež může jen oslovit zodpovědné preláty v příslušných zemích a spolu s nimi zformulovat jasné odsouzení všech takových případů.
Německé oběti zneužívání z jezuitských škol promluvily. Chtějí gesto lítosti - čtěte ZDE
Papež řešil pedofilní skandál irské církve. Zatím jen slovy. Oběti požadují odškodné - čtěte ZDE
Vlnu odhalení sexuálního zneužívání na katolických školách v Německu odstartovala v lednu kauza berlínského jezuitského gymnázia Canisius-Kolleg. Mezitím vypluly na povrch podobné případy na dalších školách v Bavorsku, odkud pochází i nynější papež.
Skandál se rozšířil i na slavný chrámový sbor Řezenští chrámoví vrabci, který v letech 1964-1994 vedl Georg Ratzinger. Ani jeden z oznámených případů sexuálního zneužívání členů chlapeckého chrámového sboru nespadá do období, kdy stál v jeho čele bratr současného papeže.
K aférám v církvi se vyjadřují také němečtí političtí činitelé. Kancléřka Angela Merkelová v pondělí při setkání se zahraničními novináři ocenila, že německé církevní kruhy učinily "velmi důležité kroky nasvědčující tomu, že katolická církev se snaží velmi vážně čelit danému problému".
Zdůraznila mimo jiné omluvu předsedy německé biskupské konference arcibiskupa Roberta Zollitsche a na údajnou ochotu církve přepracovat své směrnice postupu v případech zneužití.
Německá ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová naopak kritizovala "zeď mlčení" v řadě katolických škol a zařízení, která podle ní zabraňuje včasnému zásahu justičních orgánů proti sexuálnímu zneužívání nezletilých.
Poukázala přitom na směrnici Vatikánu z roku 2001, podle níž mají být i ty nejkřiklavější případy nejprve vyšetřeny interně církví.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist