Do Chile dorazila mezinárodní pomoc, kterou zemi stižené sobotním zemětřesením a následnými přívalovými vlnami cunami slíbily USA a Brazílie. Informovala o tom agentura AFP. Nedostatek a hlad po ničivé katastrofě však podněcují další požáry a rabování.
Spojené státy Chile nabídly 20 satelitních telefonů a zařízení na čištění vody. V hlavním městě Santiagu přistálo také brazilské letadlo se skupinou záchranářů a polní nemocnicí.
Nejpostiženější oblasti Chile hlásí další rabování. Nejnásilnější zaznamenal v pondělí odpoledne Concepción, druhé největší středisko země, kde lidé vyloupili a zapálili obchodní středisko a vyrabovali požární stanici. Z centra města na konci dne stoupala oblaka dýmu a město se podobá bitevnímu poli, poznamenaly agentury.
V noci z neděle na pondělí bylo v Concepciónu, v jehož blízkosti se nacházelo epicentrum otřesů a které zatím hlásí několik set mrtvých, zadrženo 160 lidí, kteří porušili zákaz nočního vycházení. Jeden člověk byl zabit, okolnosti jeho smrti ale nebyly upřesněny, napsala AFP. Zákaz vycházení platil i v noci na úterý a rozšířil se do dalších dvou měst.
Zdevastované Chile: Lidé se perou o vodu a další zboží - čtěte ZDE
Prezidentka Chile proti rabujícím nasadila armádu. Po zemětřesení přes 700 mrtvých - čtěte ZDE
Hospodářské škody v Chile by podle americké společnosti zabývající se modely katastrof AIR Worldwide mohly překročit 15 miliard dolarů (287,5 miliardy korun), což je asi deset procent chilského ročního hrubého domácího produktu. Experti nicméně odhadují, že země by se díky pevným ekonomickým základům mohla z následků brzy vzpamatovat.
Zemětřesení zahýbalo i trhy s komoditami, především s mědí, jejíž cena v pondělí prudce stoupla. Chile je jejím největším světovým výrobcem, většina hlavních dolů však nebyla poškozena.
Zemětřesení bude mít pravděpodobně dopad také na vinařství. Největší tamní vinařská společnost Concha y Toro v pondělí oznámila, že nejméně na týden musí přerušit výrobu. Otřesy půdy poškodily vinice stovky kilometrů jižně od metropole Santiaga a dopravní síť spojující sever a jih země, kde musí společnost přerušit rozvoz.
"Naše společnost, stejně jako zbytek průmyslu, byla katastrofou těžce postižena," uvedla dle AP Concha y Toro. Problémy prý má také s přístupem k přístavům,
Concha y Toro je největším výrobcem a vývozcem vína v Chile, v roce 2008 prodávala víno do 131 zemí. Vína Concha y Toro jsou známa i v České republice, loni bodovala v některých vinařských soutěžích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist