Nedávno dopadený vůdce íránské sunnitské povstalecké skupiny Abdolmalek Rígí tvrdí, že mu USA nabídly podporu za boj proti íránské vládě. Vyplývá to z videozáznamu, který odvysílala íránská televize Press TV. Rígí byl vůdcem skupiny Džundalláh, která hájí práva Balúčů, žijících v jihovýchodním Íránu a také v Pákistánu.

Skupina má na svědomí podle Teheránu mnoho atentátů a udržuje kontakty s teroristickou sítí Al-Káida. Přihlásila se i k loňskému sebevražednému útoku na gardisty, při němž přišlo v jihovýchodním Íránu o život 42 osob. Teherán tehdy mluvil o spoluvině Británie a USA, které prý Džundalláh (Boží bojovníky) podporují.

"USA nám řekly, že s námi budou spolupracovat a že nám dodají výzbroj. Slíbily nám také základnu v Afghánistánu, u hranice s Íránem," tvrdl Rígí na videozáznamu. Řekl, že se s Američany sešel loni v březnu v Pákistánu a že "po poslední velké akci" Džundalláhu Američané usilovali o další setkání. Říkali, že jejich "problém teď není Al-Káida ani Taliban, ale Írán", tvrdil Rígí.

V Íránu patřil k nejhledanějším osobám. Íránci ho zatkli v úterý v letadle letícím z Dubaje do Kyrgyzstánu a později přiznali, že se jim to podařilo díky pomoci Pákistánu. Třicátník Rígí byl na cestě z Afghánistánu a v Dubaji se zdržel jenom dvě hodiny.

V Íránu čeká na vykonání trestu smrti jeho bratr Abdolhamíd, jehož v roce 2008 vydal do Íránu Pákistán. On v jednom z rozhovorů pro íránskou televizi řekl, že bratr Abdolmalek dostal od amerických agentů 100.000 dolarů za slib, že bude podněcovat nepokoje na východě Íránu.

Sunnité jsou ve většinově šíitském Íránu menšinou. Tvoří desetinu obyvatel, sami Balúčové pouze dvě procenta ze všech etnických skupin v Íránu.